Półwysep Somalijski

Półwysep Somalijski

Satelitarne zdjęcie Rogu Afryki (aka Półwyspu Somalijskiego). Obszar ten posiada dosyć mało imponującą roślinność, składającą się głównie z małych krzewów i traw. Nieliczne bujniej porośnięte obszary na fotografii są wyraźniej ciemniejsze.

Źródło:NASA


Tej planety nie trzeba chyba nikomu przedstawiać - nazywana przez wielu matką jest najważniejszym dla człowieka ciałem niebieskim w całym kosmosie. Z informacji jakimi obecnie dysponuje człowiek wiemy, że tylko na Ziemi rozwinęło się życie.
Poniżej nie będziemy opisywali Ziemi jako naszego domu, lecz pod względem zwyczajnej planety Układu Słonecznego.
Ziemia jest trzecią według oddalenia od Słońca, planetą. Wielkością i budową wewnętrzną jest zbliżona do {Wenus} (promień równikowy ma tylko niewiele większy). Średnia odległość Ziemi od {Słońca} wynosi około 149,6 milionów kilometrów (czyli jedna jednostka astronomiczna).
Wewnątrz Ziemi znajduje się jądro o promieniu około 3485 kilometrów. Jądro Ziemi dzieli się na jądro wewnętrzne i zewnętrzne. Ponad jądrem znajduje się skalisty płaszcz (grubość 2800 kilometrów) i skorupa. Cechą wyróżniającą Ziemię spośród innych ciał układu słonecznego jest to, że ziemska skorupa jest ciągle aktywna. Jest to spowodowane stygnięciem jądra Ziemi, i wydzielaną w tym procesie energią.
Ziemska atmosfera składa się głównie z azotu (78%) i tlenu (21%). Oprócz tego, w jej skład wchodzi wiele innych pierwiastków - dwutlenek węgla, wodór czy też różne gazy szlachetne. Na powierzchni ciśnienie jest równe 1 atmosferze (czyli 0,1 MPa). Na powierzchni Ziemi panuje temperatura 15 stopni Celsjusza.
Ziemia ma tylko jeden księżyc.

dodane na fotoforum: