ŻOŁĘDOWO

ŻOŁĘDOWO

Pierwsza wzmianka o parafii pw. Krzyża Świętego w Żołędowie (takie wezwanie nosiła początkowo) pochodzi z roku 1582, co potwierdzają dokumenty przechowywane w archiwach katedry pelplińskiej. Ten status wieś straciła w roku 1745 - po wizytacji biskupiej przyłączono ją do Osielska.
Jak się rzekło, wcześniej - w roku 1715 - Żołędowo otrzymało nową świątynię, którą możemy podziwiać do dziś. Moszczeńscy byli właścicielami wsi od roku 1678. Ranga kościoła wzrosła w roku 1836, gdy odzyskał tytuł parafialnego.

Przyjrzyjmy się samej konstrukcji, bo zasługuje na uwagę. Wzniesiono ją na ceglanej podmurówce z drewna - w technice zrębowej. Zamiast gwoździ użyto dębowych kołków. Szczyt zachodni o konstrukcji szkieletowej wypełniony jest cegłą.

Do nawy przylegają dwie boczne kaplice: od południa drewniana, od północy - dobudowana w latach 1889 - 90, murowana. Na wysokości kaplic, dwuspadowy dach wieńczy neogotycka wieżyczka na sygnaturkę.
Od północy do korpusu kościoła przylega kwadratowa, masywna wieża, zwieńczona ośmioboczną latarnią. Cennym zabytkiem, starszym niż kościół, są dwa dzwony zawieszone na wieży: pochodzą z lat 1554 i 1590. Ten drugi jest dziełem gdańskiej ludwisarni Gerharda Beningka.

dodane na fotoforum:

extensa

extensa 2012-04-09

ładna zabytkowa budowla:)

ma1ma

ma1ma 2012-04-09

ładny kadr i ciekawy opis...

dodaj komentarz

kolejne >