Pałac Potockich w Natolinie
Pałac wybudowano na zlecenie Augusta Czartoryskiego według projektu Szymona Bogumiła Zuga w latach 1780-1782. W 1782 odziedziczyła go Elżbieta Lubomirska. W 1799 stał się własnością córki Lubomirskiej – Aleksandry i jej męża Stanisława Kostki Potockiego. W 1805 należał do ich syna Aleksandra i jego żony Anny Tyszkiewicz.
W 1807 wcześniejsza nazwa miejscowości Bażanteria została zmieniona na Natolin, na cześć ich córki Natalii Potockiej urodzonej w tamtym roku.
W 1834-1838 kolejną przebudową zajął się Henryk Marconi. Zaprojektował pomnik-sarkofag Natalii Potockiej (zm. 1830). W parku wybudowano świątynię dorycką, bramę i most mauretański a także akwedukt rzymski. Od 1892, po śmierci Aleksandry Potockiej (zwanej Augustową), wdowy po wnuku Stanisława Kostki Potockiego, do 1945 pałac należał do Branickich.
Pod koniec II wojny światowej, w czasie Powstania Warszawskiego i po jego upadku, niemieccy żołdacy rozmyślnie zdewastowali i rozgrabili co najcenniejsze w Natolinie, ostrzelali pomnik Natalii Sanguszkowej, czy rzeźbę Junony a zabytkowy, znacznie większy niż Łazienki Królewskie park przeorali rowami strzeleckimi, niszcząc część jego historycznego starodrzewia.
Po wojnie rezydował tu m.in. BIERUT i KACZYŃSKI, który w czasach współczesnych opracowywał strategię wyborczą…
Od 1993 roku obiekty Natolina wykorzystuje filia College of Europe w Brugii.
(wg. m.in. wiki)
dodane na fotoforum:
agus63 2013-02-24
że do pałacu psów wprowadzać.... to jeszcze rozumiem. Ale wiesz, że w naszym kochanym kraju są takie miejsca, że nawet z psem na smyczy nie wolno wejść na teren parku krajobrazowego? ZGROZA!!!