Pomnik Jana Kilińskiego

Pomnik Jana Kilińskiego

Podstawowe dane:
Rok zbudowania: 1936
Rok odbudowy: 1945
Projektanci: Stanisław Jackowski
Lokalizacja: u zbiegu ul. Piekarskiej i Podwale
Monument ten, znajdujący się u wylotu ulicy Piekarskiej na Podwale, upamiętnia Jana Kilińskiego, bohaterskiego szewca, który wsławił się w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej. 17 kwietnia 1794 roku stanął on na czele mieszkańców Starego Miasta i dowodził szturmem na siedzibę ambasadora rosyjskiego przy Podwalu.
Pomnik pierwotnie znajdował się na Placu Krasińskich. Powstał według projektu Stanisława Jackowskiego, a odlany został w firmie "Bracia Łopieńscy". Odsłonięto go 19 kwietnia 1936 roku. W czasie wojny Niemcy zdemontowali pomnik w ramach zemsty za zdjęcie przez Polaków niemieckich napisów z pomnika Kopernika. Wkrótce jednak wyszło na jaw, że pomnik ukryto w magazynach Muzeum Narodowego i na jego drzwiach pojawił się napis "Ludu Warszawy, jam tu ! - Jan Kiliński". Pojawił się też napis autorstwa... samego Kopernika: "W odwecie za zniszczenie pomnika Kilińskiego zarządzam przedłużenie zimy o 6 tygodni". Podobno rzeczywiście tak się stało.
Po wojnie pomnik umieszczono najpierw naprzeciw Muzeum Narodowego, potem ponownie na Placu Krasińskich, a od 1959 roku stoi na obecnym miejscu.
Za pomnikiem, po drugiej stronie ulicy Piekarskiej, znajduje się kamienica Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych, z ciekawym zegarem ściennym.

żródło : https://wiezowce.waw.pl/p_kilinsk.php

mazurka

mazurka 2011-01-11

Mam fajną wycieczkę.

kalina3

kalina3 2011-01-11

Ładny pomnik i ciekawy opis

pantoja

pantoja 2011-01-12

Przyznaję, że nie widziałam tego pomnika. Tym ciekawsze dla mnie sa Twoje zdjęcia:)

dodaj komentarz

kolejne >