Cerkiew w Bałuciance - Dzwonnica
* 3 *
Obok cerkwi znajduje się dzwonnica parawanowa - niestety bez dzwonów, gdyż jeden z nich zarekwirowali Niemcy podczas II wojny światowej, drugi podczas wysiedleń został zabrany przez mieszkańców Bałucianki, trzeci dzwon został prawdopodobnie zakopany, ale do tej pory nie odnaleziono go.
W Bałuciance przetrwała (powstała w II połowie XVII wieku) najstarsza we wschodniej części Beskidu Niskiego - greckokatolicka drewniana cerkiew łemkowska p.w. Zaśnięcia Bogurodzicy.
Położona jest bardzo malowniczo, na pagórku, w najwyższej części wsi.
Obecny wygląd uzyskała w wyniku dwóch przebudów w XIX wieku.
Do 2002 roku używana jako katolicki kościół filialny dla parafii w Króliku Polskim.
Po wybudowaniu w Bałuciance nowego kościoła, cerkiew zaczęła ulegać zniszczeniu, jednak w roku 2013 (kiedy byłam w tamtych stronach) zauważyłam że cerkiew jest już prawie w całości odbudowana !!! Dowiedziałam się, że jest odrestaurowywana z przeznaczeniem na dom pogrzebowy.
Więcej o cerkwi w Bałuciance - patrz:
https://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/obiekty&ID=412
dodane na fotoforum:
maria10 2014-07-01
.... ciekawe rzeczy opisujesz tutaj Basiu..... pozdrawiam Cię bardzo gorąco i życzę miłego wieczoru:)))))
gruda49 2014-07-04
Pięknie pokazana zabytkowa dzwonnica bez dzwonów. Przypomina mi ona podobną, nową wybudowaną w Kamieniu Śląskim - jest tam zawieszonych siedem dzwonów.
brand16 2014-07-04
Sorry ,w 2013 została całkowicie pięknie odbudowana ale służyć ma do kultu greko-katolickim . Jedyne co brakuje to główna ikona uprzednio skradziona . Pozdrawiam :)