[33498101]

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata), inaczej wiechowata, należy do rodzaju Hydrangeaceae (hortensjowatych), który swoją nazwą obejmuje około 30 gatunków
Uprawa

Warunki uprawy jakie należy zapewnić hortensji bukietowej uzależnione są szczegółowo od jej odmiany. Jednak uściślając, powinno to być podłoże żyzne i koniecznie o odczynie kwaśnym. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy nasza gleba ma prawidłowy odczyn lub gdy chcemy go wzmocnić, można podsypać rośliny kwaśnym torfem i przekopać podłoże. Taki sam efekt uzyskamy poprzez nawożenie odpowiednimi preparatami lub ściółkowanie igliwiem albo korą
Stanowisko idealne dla rośliny to słoneczne lub w lekkim półcieniu (mniej obficie kwitnie), wtedy prawidłowo wzrasta i ma okazałe kwiaty. W wyjątkowo upalne dni liście i kwiaty hortensji mogą więdnąć, dlatego wymaga regularnego i obfitego podlewania. W przeciwnym razie zwiędnięte i zniekształcone kwiatostany mogą nie poprawić swojego wyglądu przez resztę sezonu. Roślinę nawozimy do lipca w częstotliwości raz na dwa tygodnie specjalistycznymi nawozami do hortensji, które nie zawierają wapna. Od lipca hortensja zaczyna zawiązywać pąki kwiatowe, które rozkwitną w następnym sezonie.
Hortensja bukietowa, w przeciwieństwie do innych popularnych gatunków hortensji, kwitnie na pędach tegorocznych, dlatego przycina się ją wczesną wiosną. Najlepiej wybrać możliwie najwcześniejszy termin, kiedy nie występują już przymrozki. Zazwyczaj zarówno cięcie sanitarne, jak i prześwietlające można wykonać pod koniec marca.


Cięcie po sadzeniu

Cięcie nowo posadzonej hortensji bukietowej polega na skróceniu jej wszystkich pędów do wysokości 12-15 cm nad ziemią. Zabieg ten służy zredukowaniu nadziemnej części rośliny, znacznie przewyższającej masę korzeni, które podczas przesadzania zawsze ulegają uszkodzeniom. Młody krzew, pozbawiony długich pędów, rozwinie silny system korzeniowy. Jeśli wybraliśmy jesienny termin sadzenia, pierwsze cięcie wykonujemy dopiero wczesną wiosną następnego roku.
Cięcie stymulujące kwitnienie

W drugim roku po posadzeniu hortensji bukietowej skracamy wszystkie pędy boczne, które wybiły ze starszych gałązek. Zabieg ten można łączyć z cięciem sanitarnym, czyli usuwaniem pędów chorych, złamanych i przemarzniętych. Wycinamy je tuż przy gałązce, z której wyrosły, lub przy powierzchni ziemi. Zdrowe zeszłoroczne przyrosty skracamy natomiast nad pierwszym silnym pąkiem, skierowanym na zewnątrz krzewu. Jeśli nie chcemy zbytnio redukować wzrostu hortensji, możemy skrócić jej pędy tylko o 2/3 lub połowę długości, wtedy jednak krzew będzie prezentował się mniej okazale w okresie kwitnienia. Planując zabieg, należy pamiętać o tej zależności – im silniejsze cięcie, tym większa liczba kwiatostanów i ich rozmiary. Regularnie przycinane hortensje bukietowe wręcz uginają się pod ciężarem swoich kwiatów, a ich pędy łatwo się łamią. Z tego względu w niektórych przypadkach niezbędne jest stosowanie podpór pod kwitnące gałązki.


Prześwietlanie starszych krzewów

Każdej wiosny, oprócz skracania młodych pędów, wycinamy gałązki starsze niż 3 lata. Rozpoznamy je po licznych rozgałęzieniach. Cięcie przeprowadzamy 2-5 cm nad powierzchnią ziemi. W ten sposób robimy miejsce nowym przyrostom i poprawiamy oświetlenie wewnątrz krzewu. Jeśli roślina jest mocno zagęszczona, możemy usunąć również część pędów dwuletnich, czyli tych, z których wybijają już boczne odrosty
Zaniedbanie cięcia

Zaniechanie cięcia nie tylko osłabi kwitnienie hortensji, ale po pewnym czasie doprowadzi do jego całkowitego zahamowania. Silnie zagęszczone krzewy wolno wysychają po deszczu, dlatego częściej porażają je choroby grzybowe – usuwanie nadmiaru pędów pomaga uzyskać dobrą przewiewność. Jest to zabieg pracochłonny, ale korzyści, które ze sobą niesie, są trudne do przecenienia.

mondia

mondia 2017-10-04

Te bukietowe są dla mnie ekstra...mało trudu ...i też przycinam każdego roku i pięknie się rozkrzewiają...a te ogrodowe w tym roku mi tylko jedna zakwitła a trzy chyba przemarzły pomimo że opakowałam...

maria10

maria10 2017-10-04

.... dzięki za ten opis.... zabiorę go do mojej galerii - jeśli pozwolisz- u mnie słonko od rana więc idę na działkę bo mam jeszcze trochę do zrobienia.... gorąco pozdrawiam Ciebie i Twojego rehabilitanta /małego Robercika/.... serdeczności Wam ślę:)))))

znajoma

znajoma 2017-10-04

Miłego wieczorka :))
Cieplutkiej nocy i miękkiej kołderki ...
A jutro dnia z słonkiem...)

dodaj komentarz

kolejne >