Pierwsza informacja w źródłach na temat Krawarza pochodzi z 1224 r. i dotyczy wymiany wsi, pomiędzy królem czeskim Przemysłem Otokarem I a rycerzem Lutkiem, na osadę Lubomierzyce koło Opawy. Do 1420 roku Krawarz pozostał w rękach linii rodu Benecke określającej się panami z Krawarza. W latach 1420-1575 wieś należała do rodziny von Schlewitz, nazywającej się również Krawarscy. Po nich następują częste zmiany właścicieli, aż Krawarz kupuje w 1579 r. Daniel Matzak von Ottenburg. Do jego potomków majątek należy do 1628 r., kiedy to cesarz konfiskuje dobra zagorzałego protestanta Kaspra von Ottenburg z Wielkich Hoszczyc. Skonfiskowane dobra otrzymał polski alchemik Michał Sędziwoj ze Skorska, który przebywał w nich do śmierci w 1636 roku. Jego córka Weronika Maria wniosła Krawarz w posagu Jakubowi von Eichendorff. W rękach rodu Eichendorff majątek pozostawał do 1738 r., po nich właściciele często się zmieniali. W 1920 r. pałac kupił Czeski Bank Przemysłowy z Opawy, by już rok później odsprzedać go ministerstwu rolnictwa na cele oświatowe. Obecnie zabytek jest własnością gminy.
Zamek w miejscowości Krawarz wzmiankowany jest już w 1377 r., najprawdopodobniej średniowieczna twierdza znajdowała się na wzgórzu, na którym obecnie stoi kościół. W szesnastym stuleciu rodzina von Schlewitz wybudowała nową renesansową rezydencję w miejscu wschodniego skrzydła obecnego pałacu. Budynek przebudowany w II połowie XVII wieku został zniszczony w 1696 r., następnie odbudowany jako okazała barokowa rezydencja. Znaczną przebudowę pałac przeszedł w latach 40-tych XIX wieku za czasów hrabiny Eufemii Renard. W 1937 r. wybuchł pożar, który za wyjątkiem kaplicy zniszczył cały pałac. Rekonstrukcję budowli przeprowadzono dopiero w latach 1955-71. Dziś w murach zabytku znajduje się muzeum oraz restauracja.
Barokowy pałac w Krawarzu to czteroskrzydłowe założenie rozłożone wokół wewnętrznego dziedzińca. Wszystkie skrzydła na planie prostokąta, murowane z cegły, otynkowane, podpiwniczone, za wyjątkiem skrzydła południowego nakryte wysokimi dachami mansardowymi. Fasada jedenastoosiowa z centralnie umieszczonym trzyosiowym, wyższym ryzalitem, w którym znajduje się wejście główne z bogata zdobionym portalem. W skrzydle południowym dominuje kaplica p.w. Michała Archanioła, z kopułą pokrytą freskami Franza Gregora Ecksteina (lata 1727-30) oraz rzeźbami Johanna Georga Lehnerta. Elewacje o podziałach ramowych zdobią pilastry, gzymsy oraz dekoracyjne detale. Pałac otacza rozległy park, w części zamieniony na pole golfowe. Po parku można swobodnie pospacerować, a samą rezydencję zwiedzić, gdyż znajduje się w niej muzeum. Szczegółowe informacje na stronie:
www.kravare.cz
kazia53 2011-08-07
Ten zamek jest piekny i wspaniale przez Ciebie pokazany i opisany :-) Pozdrawiam :-)
keisim 2011-08-07
Witaj Judytko!....bardzo okazała budowla...piękna,
ale jak na kobietę przystało pomyślałam ...ile tam pomieszczeń do sprzątania..hi!hi! Pozdrawiam
shackal 2011-08-07
Extra siadło w kadrze ...budowla przepiękna ....
mimoza7 2011-08-07
Pięknie pokazany...
henry 2011-08-07
i znowu piekny pałac... ile jeszcze ich jest.. do zwiedzenia..? Wiesz, lubie się szwendać po tych zabytkowych wnętrzach, podziwiac parki....
zapisuje jako miejsce do zwiedzenia:)
scan1 2011-08-08
Bardzo ladnie pokazalas ten zamek :) .
Widze, ze uzylas krotkiej ogniskowej
- ile to milimetrow ?
Chyba krotsza od standartu ?
Pozdrawiam milo
janiza 2011-08-08
dobrze, ze nie popadl w ruine jak wiele innych zamkow, szkoda by go bylo.....jest taki ladny:)