Mieści się w barokowym Zamku Ostrogskich, stojącym na skarpie wiślanej. Początki muzeum sięgają lat 30. XX wieku. W 1935 roku, ówczesny Instytut Fryderyka Chopina, założony przez wybitnych przedstawicieli świata kultury, rozpoczął gromadzenie zbiorów, zakupując kilkanaście cennych rękopisów od krewnych kompozytora.
W muzeum znajduje się największa kolekcja chopinianów na świecie. Obejmuje ona autografy, notatki, listy, rękopisy dzieł oraz przedmioty należące niegdyś do kompozytora, fortepian i rzeczy osobiste.
Cennymi i wzruszającymi eksponatami są dwie maski pośmiertne i odlew ręki kompozytora.
Nowo otwarte muzeum w wyremontowanym Zamku Ostrogskich jest najnowocześniejszym muzeum biograficznym w Europie. Multimedialne ekspozycje, dotykowe ekrany - świat realny spotyka się tu z wirtualnym. Kartą wstępu do tego magicznego świata jest elektroniczny bilet. Posługując się nim można wysłuchać komentarzy w kilku językach oraz posłuchać muzyki.
Przeciętny turysta, muzykolog, a nawet dziecko – wszyscy znajdą coś dla siebie. Muzeum zostało tak pomyślane, by każdy indywidualnie i zgodnie ze swoimi zainteresowaniami mógł stworzyć własną trasę zwiedzania.
Ekspozycja składa się z piętnastu pomieszczeń; każde tworzy osobne minimuzeum. Można zatem zobaczyć, jak mieszkał Chopin, pospacerować po ówczesnej Warszawie, zobaczyć „jego Paryż", posłuchać świergotu ptaków w Nohant, poczuć zapach fiołków, ulubionych kwiatów Chopina, poznać kobiety, które kompozytor darzył uczuciem, posłuchać jego utworów... Wreszcie wejść do sali śmierci, zaprojektowanej jako wielkie czarne pudło.
dodane na fotoforum:
szalon 2011-09-07
Wspaniała całość -)
hasan1 2011-09-07
fajny kolaż
enigma7 2011-09-07
To prawda ..Pięknie pokazany gmach muzeum i ciekawy wyczerpujący opis;).........