https://www.youtube.com/watch?v=ASZG6uEekKs
https://www.youtube.com/watch?v=fhrORiP06nA
Ławeczka Tuwima – spiżowy pomnik autorstwa Wojciecha Gryniewicza, odsłonięty 10 kwietnia 1999 roku przy ulicy Piotrkowskiej 104 przed Pałacem Juliusza Heinzla w Łodzi.
Pomnik przedstawia naturalnej wielkości Juliana Tuwima siedzącego w pozie sprawiającej wrażenie jakby poeta słuchał kogoś siedzącego obok niego. Miejsce na ławeczce obok Tuwima jest wolne, co umożliwia widzowi zajęcie obok niego miejsca i wczucie się w rolę osoby z nim rozmawiającej. Nos rzeźby jest wytarty, gdyż powstała miejska legenda, że pocieranie nosa Juliana Tuwima przynosi szczęście.
Rzeźba jest częścią tzw. Galerii Wielkich Łodzian - grupy plenerowych pomników w brązie, ustawianych na chodnikach Piotrkowskiej od 1999 roku.
Uroczysta odsłona "Ławeczki" w 1999 r. była rodzajem ulicznego przedstawienia teatralnego, którego reżyserem był Marcel Szytenchelm.
W czasie rządów w Łodzi Krzysztofa Jagiełły miniatura "Ławeczki" była przyznawana jako nagroda prezydenta miasta za szczególne osiągnięcia w promocji Łodzi. Później jednak ten zwyczaj został zarzucony[1]. 9 lutego 2004 roku rzeźbiarz Wojciech Gryniewicz otrzymał nagrodę od Polskiej Organizacji Turystycznej za Ławeczkę Tuwima - symbol Łodzi.
(https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81aweczka_Tuwima)
dodane na fotoforum: