Fotka przedstawia parę francuskich wieśniaków z Prowansji
Figurki należą do większych santonów i mają po 27 cm
Wykonanie z wypalanej czerwonej glinki i ubrane w tradycyjne ubiór z tego regionu
- w zbiorach własnych
Santony to małe postacie, które dekorują szopki podczas Świąt Bożego Narodzenia. Pojawiające się w Prowansji na południu Francji santony reprezentują chrześcijańskie narodzenie, ale także stare prowansalskie zawody, charaktery i tradycje.
Santonowie narodzili się podczas rewolucji francuskiej. Następnie państwo zamknęło kościoły i zakazano tworzenia szopek bożonarodzeniowych, co skłoniło wielu Francuzów do tworzenia własnych szopek w swoich domach. Po raz pierwszy robi się to w Prowansji. „Mali święci”, „santoun” po prowansalsku, to małe kolorowe figurki, które pomogły utrzymać tradycję bożonarodzeniową w prowansalskich domach. Figurki początkowo robione z bułki tartej lub papier-mache, zyskały popularność dzięki złożom czerwonej gliny z Marsylii i Aubagne w Prowansji.
Miasta Marsylia i Aubagne do dziś są stolicami sztuki santonskiej Prowansji i organizują coroczne jarmarki promujące sztukę Santon. Obecnie odbywa się w grudniu w Cannebière.
Figurki sprzedawane są w różnych rozmiarach, od najmniejszego (2/3 cm), przez standardowy (6/7 cm) aż po największy (15/20 cm).
Pierwotnie obiekt typowo religijny, santon stał się dziś obiektem sztuki współczesnej i dekoracji.
dodane na fotoforum: