ŚNIEGULICZKA BIAŁA ..........

ŚNIEGULICZKA BIAŁA ..........

ŚNIEGULICZKA BIAŁA
[Symphoricapos albus White Hedge]
Niewysoki krzew wysokości do 1,5 m, o gałęziach prosto wzniesionych. Młode pędy owłosione. wydaje liczne odrośle z rozłogów, dzięki czemu szeroko się rozrasta. Liście eliptyczne lub jajowate, na długopędach często klapowane, na wierzchołku tępe, u podstawy zaokrąglone, długości 3-5 cm, cienkie, z wierzchu ciemnozielone, od spodu jaśniejsze i skąpo owłosione. Kwiaty różowobiałe, zebrane w szczytowe kłosy. Kwitnie przez całe lato - od czerwca do września. Owoce kuliste, białe dość duże, gąbczaste, dojrzewają w sierpniu - październiku i bardzo długo (często przez całą zimę) utrzymują się na gałązkach.
Występuje w Kanadzie i północnych regionach Stanów Zjednoczonych.
Krzew od dawna powszechnie u nas uprawiany, często sadzony w parkach, na cmentarzyskach i w wiejskich ogródkach. Bardzo wytrzymały na mrozy oraz na suszę i mało wymagający w stosunku do gleby. Rośnie w miejscach nawet bardzo silnie ocienionych, pod koronami drzew, na glebach suchych, piaszczystych i kamienistych. Jest także bardzo wytrzymały na wszelkie zanieczyszczenia powietrza. Dekoracyjny zwłaszcza w okresie dojrzewania owoców. Liście jesienią nieznacznie żółkną lub opadają zielone. Należy do najcenniejszych krzewów miododajnych, przy czym kwitnie nieprzerwanie przez całe lato, dostarczając pszczołom nektaru i pyłku także w okresach bezpożytkowych. Znosi częste przycinanie i tworzy dość gęste żywopłoty.
Jeden z najcenniejszych krzewów do sadzenia w parkach pod koronami drzew i w miejscach silnie ocienionych. Polecany również do zieleni osiedlowej oraz do zadrzewień krajobrazowych (np. przydrożnych).

dodane na fotoforum:

jolanka

jolanka 2009-08-28

ciekawy ten krzew i jaki pożyteczny::)
a co do zamków to jeden jest w Wałbrzychu a drugi blisko Lubania.W jednym byłam 9.08 a w drugim teraz w niedzielę.A balkony są czynne można po nich chodzić::))

ulcia34

ulcia34 2009-08-28

czyżby była mowa o zamku KSIĄŻ ? BARDFZO BARDZO POLECAM MAM NAWET COS NA GARNUSZKU

dodaj komentarz

kolejne >