2. chciwość (oczywiście :))

2. chciwość (oczywiście :))

Chciwy chce mieć zawsze więcej, bez oglądania się na innych, a nawet ich kosztem. Nigdy nie mówi "dosyć, wystarczy". Im wiecej ma, tym więcej chce. W panteonie współczesnych bóstw pieniądz zajmuje czołową pozycję.

"Ludzie powinni kochać ludzi i używać rzeczy, a dziś kocha się rzeczy a używa ludzi". Reklamy wołają: "Kupuj, kupuj, kupuj! Musisz to mieć! Oto kolejna nowość niezbędna do życia". Zagrożenie chciwością rośnie na ogół wraz z przyrostem bogactwa. Jeśli mam 4 złote, to bez problemu podzielę sie z potrzebującym połową majatku, gdybym miał 4 miliony, to już nie zrobiłbym tego tak chętnie, choć i to i to połowa. Nie oznacza to że każdy zamożny człowiek jest chciwcem a biedaka chciwość omija.
Pieniądze czy majątek są same w sobie moralnie obojętne. Zło nie tkwi w materi, zło lub dobro wybiera wolny człowiek. Grzechem nie jest posiadanie, zarabianie czy pomnażanie majątku. Pieniądz jest czymś niezbędnym do życia, jest miernikiem i symbolem ludzkiej pracy, powinien służyć człowiekowi, siedzi w nim także niszcząca siła. Noż nie jest przecież zły ani dobry. Nożem można ukroić pajdę chleba dla głodnego człowieka lub zabić człowieka. Ale to Ty zdecydujesz jak użyjesz noża. Tak samo jest z pieniądzem.
Ocenie moralnej podlega sposób zarabiania i wydawania pieniędzy.

Modlitwa: Panie spójrz na ten banknot - ja się go boję. Ty znasz jego tajemnicę, znasz jego dzieje (...) Jest poplamiony krwią, rozczarowaniem, ośmieszoną godnością, łzami, chciwością, kłamstwem, bólem. Jest w nim zawarty cały ciężar ludzkiej pracy, ten ciężar jest jego wartością. Ciężki jest Panie. Pociąga mnie, a jednocześnie budzi we mnie lęk.

Żądza posiadania skutecznie potrafi zasłonić drugiego człowieka i Boga. Chciwość uderza w innych ludzi na wiele sposobów. Nieuczciwość w handlu, fałszowanie wagi, wymuszanie okupu, wykorzystywanie innych ludzi, odmawianie zapłaty za pracę, łapówkarstwo. To godzi w innego człowieka. Dodatkowo spekulacja, korupcja, przywłaszczenie i korzystanie z własności przedsiębiorstwa, źle wykonane prace, przestępstwa podatkowe, fałszowanie czeków i rachunków.
Pieniądz bardzo łatwo staje sie bożkiem. "Nikt nie może dwom panom służyć... Nie możecie służyć Bogu i mamonie", "Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś opływa we wszystko, życie jego nie jest zależne od jego mienia".
Pieniądze dają złudne poczucie znaczenia i pełnej kontroli nad własnym życiem. Chciwość jest napędzana przez klimat tęsknoty za dobrobytem, podsycanym nieustannie przez reklamy. Spece od reklamy znają nasze słabe punkty. Dzisiaj handel nabiera cech sakralnych, jest umiejętnie napędzany przez .... reklamy. Głód bogactwa wiąże się ściśle z porównywaniem się z innymi. Masz wybór: możesz zarabiać 100 tysięcy rocznie, podczas gdy inni zarobią 90 tysięcy lub Ty zarobisz 110 tysięcy a pozostali 200 tysięcy. Ludzie wybierają częściej pierwszą możliwość...
Chciwość dzisiaj uważana jest za motor napędowy wolnego rynku, postępu ludzkości, rozwoju cywilizacji. Za dzisiejszy kryzys światowej gospodarki, ekonomiści winią nadmierną ilość udzielonych kredytów i zbyt chciwe banki, udzielające mnóstwa kredytów, liczące na zyski z procentów. Ludzie chcieli żyć ponad stan. Równocześnie ekonomiści przekonuja, że lekarstwem na kryzys jest wzrost konsumpcji... ? Więc chciwość jest powodem choroby i lekarstwem na nią? Niedorzeczność. "Nieuporządkowana żądza pieniadza pociaga za sobą zgubne skutki". Bogactwo które nie służy innym, prowadzi człowieka do samotnego i smutnego egoizmu. Bieda materialna nie gwarantuje automatycznie serca wolnego od chciwości. Prostota życia, wrażliwość na biedę, umiejętność dzielenia się, odpowiedzialnośc za bliźniego, umiejętnośc rezygnowania - to lekarstwo na chciwość. Ćwiczeniem w tych postawach może być post.

Sędzia w czerwonej szacie zasiada na ławie. Za chwilę podejmie decyzję w ważnej sprawie. Ma stosować się do prawa, którego otwarta księga leży przed nim. On jednak pochyla się w stronę człowieka trzymajacego sakiewkę z pieniędzmi. Za chwilę sędzia przyjmie łapówkę. Na dole artysta napisał słowo "avaritia", oznaczajace po łacinie chciwość. Kompozycja - Hieronymus Bosch "Siedem grzechów głównych", namalowana ok. 1480 roku na blacie stołu, przechowywana w madryckim Muzeum Prado.

W Miłość jest wpisana zgoda na ubóstwo, czyli na życie w zależności, życie dzięki innym i dla innych.

Podszyte chciwością kłamstwo spowodowało śmierć kłamiącego i jego żony - to fakt.

Chciwość rodzi śmierć.

Korzystałem z "Gościa Niedzielnego"

https://www.biblegateway.com/passage/?book_id=24&chapter=28&version=12

mistic

mistic 2009-03-05

cała prawda....pozdrawiam....

zmijka2

zmijka2 2009-03-05

Pozdrawiam serdecznie.:)

bannit

bannit 2009-03-10

Zbyt ogólnie do tego podchodzisz, choć "twojej" wiary mało we mnie, to co napisałeś postrzegam troszkę obszerniej.

Wnioski:
-Ci którzy maja, dają leniwym (czyli tym co nic nie robią- to się chyba nazywa "marnotrawstwo" a nie bratnia pomoc, czyli rozrzutność?)
Rozsądniejsze według mnie było by uczyć tych co nie posiadają jak do tego dojść, a nie powodować ze za drugim razem znów wyciągną rękę.
-Przeważnie ci którzy maja a wiec samo przez się posiadają. Są mądrzy i gospodarni, wiec stać ich na to, by się podzielić z tymi co nie posiadają. Lub maja sumienie by dzielić się.
-Ci którzy maja, nie są bierni, "wiec "coś" robią żeby "coś" mieć. Nie są leniwi.

Reklamy: Nie działają na ludzi inteligentnych. Człowiek mądry dokonuje wyborów w życiu posługując się rozumem a nie "biegnie za marchewka". (zdrowy rozsadek) Trudno jest manipulować ludźmi Wykształconymi ("nauczonymi:)

Gdzieś pominąłeś podatki i nie umiejętne zarządzanie pieniądzem. ups ;)

W życiu trzeba mieć JAJA jeśli je...

bannit

bannit 2009-03-10

...sli jesteś Facetem. Tylko Baby Narzekają

Według tego co napisałeś wnioskuje ze wszystko co w życiu osiągnąłeś zawdzięczasz komuś a nie swojej własnej osobie. Ktoś wepchnął cie do rzeki i tak popłynąłeś z prądem.
A! Miłość nie jest w żaden sposób powiązana ze światem materialnym jest stanem duchowym. chyba ze miałeś na myśli materie.
Zycie w zależnościach jest symbioza a nie stanem emocjonalnym jakim jest miłość.

Mylisz pojęcia

Pozdrawiam!

szymeki

szymeki 2009-03-11

bannit, skoro juz wszystko o mnie wiesz, to widocznie masz prawo mnie oceniać i wnioskować na mój temat. ja jednak nie dałem ci takiej zgody. twój punkt widzenia jest twój. zbyt ogólnie podchodzę do chciwości... możliwe. zgadzam sie z tobą, że żeby mieć trzeba pracować. jestem wdzięczny za to co mam, a w każdym razie staram się aby tak było. zgadzam się również z tobą w kwesti, że rozsądniejsze było by uczyć tych co nie posiadają jak złapać rybę niż im ją dawać. nie dodałem o uczciwości w podatkach, więc mówię teraz - podatki należy uczciwie płacić. dodam też, że oszukiwanie osoby niedowidzącej, lub nie posiadającej jaj a nawet "nienauczonej" to też chciwość a nawet podłość. ciekawi mnie twoje stanowisko na temat zdarzeń losowych które dotykają ludzi, choroby człowieka i śmierci rodziców. jeszcze jedno, miłość jest stanem duchowym mówisz, wytłumacz mi więc jak "duchowo" oddam ci swoją krew gdy zmasakruje cię samochód? i już ostatnie pytanie, czy ty zamierzasz żyć wiecznie? pozdrawiam ...

tylkotu

tylkotu 2009-03-12

Miguel de Cervantes

Chciwość zbytnia worki drze.

giligil

giligil 2009-05-08

już drugi raz ś ć :> ćś :P

szymeki

szymeki 2015-12-22

Boże Narodzenie '2015

Pozdrawiam ciepło. Dobra, dużo dobra Ci życzę w te Święta Bożego Narodzenia :)

A tu mam dla Ciebie maleńki upominek na te święta - w linku poniżej:

http://www.brody.org.pl/index.php/swietlica-stykow/239-prosta-akcja-wigilijna


Pozdrawiam ciepło!

dodaj komentarz

kolejne >