Chęciny

Chęciny

Warowny zamek został wzniesiony na skalnej grani wysokiego wzgórza (355 mn.p.m.). Pierwotne zespół składał się z muru obwodowego z dwiema cylindrycznymi wieżami oraz jednopiętrowego budynku mieszkalnego wysuniętego przed wieżę wschodnią. Wjazd na zamek wysoki prowadził furtą bramną ulokowaną we wschodnim odcinku muru obronnego, w bezpośrednim sąsiedztwie wieży tzw. "więziennej". W drugiej fazie budowy, datowanej na połowę XIV wieku, przy północnej kurtynie postawiono prostokątny budynek mieszkalny, a także ufortyfikowano wjazd do zamku, budując przedbramie, nad którym wkrótce powstała kaplica. Najpoważniejsze prace budowlane przeprowadzono w wieku XV. Do zamku górnego dobudowano wówczas od strony zachodniej tzw. zamek dolny otoczony przez mur o narysie wydłużonego wieloboku (ok. 60x30 metrów) i prawdopodobnie zwieńczony krenelażem. W północno-zachodnim narożu obwodu wzniesiono czworokątną basztę, zaś obok dostawiono nowy budynek z furtą. Dziedziniec otoczony był drewnianą zabudową gospodarczą (kuźnia, piekarnia, stajnie i in.). W jego centralnej części znajdowała się studnia albo kryta cysterna na wodę. Jan Carossi tak ją opisywał: [...] drugi dziedziniec o wiele większy posiada w środku głęboką, kutą w skale studnię, której głębokość podano na około 100 łokci [..]. Wjazd do zamku prowadził przez pięcioprzęsłowy most, wsparty na murowanych filarach i zakończony zwodzonym przęsłem. Wzmocnieniu obronności założenia służyły też poprowadzone wzdłuż wewnętrznego obwodu murów zadaszone ganki strażnicze. W trakcie XVII-wiecznej modernizacji m.in. wzniesiono kurtynę bramy w stylu późnorenesansowym i wymurowano arkadowe krużganki ganku przy kurtynie południowej. Ponadto na dziedzińcu dolnym, w narożniku południowo-zachodnim wykuto furtę bramną. Była to ostatnia większa inwestycja na zamku chęcińskim.
W przeszłości kręcono tutaj sceny batalistyczne do produkcji Pan Wołodyjowski: filmowy atak na Kamieniec Podolski jest w istocie zdobywaniem zamku w Chęcinach.

Stan obecny:Do czasów nam współczesnych zachował się pełen obwód zewnętrznych murów obronnych, obydwie wieże, baszta czworogranna i fundamenty budynków mieszkalnych. W wieży wschodniej mieści się punkt widokowy.

Skan starej widokówki.

link do obecnego widoku Zamku: https://www.google.com/images?oe=UTF-8&gfns=1&q=Zamek+w+Ch%C4%99cinach&um=1&ie=UTF-8&source=univ&ei=-OgvTZ64H4XOswaCm4iWCg&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=2&ved=0CDMQsAQwAQ&biw=1016&bih=605

fantazi

fantazi 2011-01-14

Byłam tam kilkakrotnie...... niesamowite miejsce :)
Udanego weekendu życzę Ci !!!

barossa

barossa 2011-01-14

teraz te ruiny są bardzo zadbane:)

dodaj komentarz

kolejne >