WARSZAWA

WARSZAWA

WARSZAWA Aleja Ujazdowska

W latach 1724-1731 z polecenia króla Augusta II, wytyczona została tzw. Droga Kalwaryjska prowadząca od dzisiejszego Placu Trzech Krzyży do Grobu Chrystusa niedaleko Zamku Ujazdowskiego, stając się zaczątkiem dzisiejszych Alej. Było to założenie ostentacyjnie dewocyjne, wzdłuż drogi krzyżowej wzniesiono 28 kaplic.

Religijna wymowa tego szlaku uległa stopniowemu zatarciu, tak, że w 1766 był już częścią Traktu Królewskiego jako Aleja Belwederska, prowadząca do Belwederu.

W roku 1827 powstała Dolina Szwajcarska, szybko stając się popularnym miejscem spotkań i imprez masowych. W 1857 przy ulicy zapalono pierwsze latarnie gazowe, a w 1879 rozpoczęto kanalizowanie. Druga połowa XIX wieku to początek zabudowy willowej i pałacowej w Alejach - powstały liczne siedziby arystokracji i przemysłowców. Po I wojnie światowej znalazły tu siedziby ambasady i poselstwa.

W czasie II wojny światowej w ramach planu Pabsta umiejscowiono tu dzielnicę niemiecką, a Aleje przemianowane zostały na aleję Lipową (Lindenallee), a później na aleję Zwycięstwa (Siegenallee). W 1944 zabudowa ulicy uległa zniszczeniom w czasie powstania warszawskiego i odbudowa trwała aż do 1955. W okresie stalinowskim po śmierci Józefa Stalina. w 1953 przemianowana na Aleję Stalina i starą nazwę przywrócono dopiero w 1956. Odbudowa Alej jednak nie była dokładna - powstało osiedle Latawiec i wiele budynków w rejonie ulicyKoszykowej i Placu na Rozdrożu przestało istnieć. Także przebicie Trasy Łazienkowskiej zmieniło wygląd ulicy - miejsce po dawnym dworze książąt mazowieckich na Jazdowie znalazło się w osi jezdni i przestało istnieć.

W 1818 roku przy Alejach urządzono Ogród Botaniczny, a w 1827 roku Dolinę Szwajcarską, która z czasem stała się popularnym miejscem spotkań Warszawy pod zaborami. W 1857 roku wzdłuż ulicy pojawiły się gazowe latarnie, w 1879 zaczęto budować kanalizację, w latach 80. XIX wieku pojawił się tramwaj konny, a później elektryczny.


CO CIEKAWE TORY TRAMWAJOWE UŁOŻONE BYŁY PO BOKACH JEZDNI , A NIE NA ŚRODKU. TO JEST WIDOCZNE NA ZDJĘCIU.
W drugiej połowie XIX wieku wzdłuż ulicy zaczęły pojawiać się wille i pałace arystokracji, które zaczęły wypierać wcześniejsze domy z rozległymi ogrodami. Aleja stała się dzięki nim popularnym miejscem spacerów.

W 1862 roku ulica zaczęła funkcjonować jako aleja Ujazdowska, a czasem także pojawiła się i zakorzeniła forma w liczbie mnogiej.

Po I wojnie światowej i odzyskaniu niepodległości wzdłuż Alej swoje siedziby założyło wiele poselstw i ambasad. W 1926 Aleje stały się świadkiem walk zamachu majowego, Alejami przechodziły też defilady wojska polskiego.

lilaroza

lilaroza 2011-02-10

Dzięki że mogę oglądać !

pabloz

pabloz 2011-02-11

Obrazek "wiedeński" prawie.Dobrze że chociaż zdjęcia się zachowały z tych czasów.
Pozdrawiam :)

dodaj komentarz

kolejne >