Tczew

Tczew

ul. Kołłątaja

Budynek to dawny Dom Socjalny Fabryki Gazomierzy, w którym później mieścił się Tczewski Dom Kultury, a obecnie jest to siedziba różnych firm.

Po Tczewskim Domu Kultury przy ul Kołłątaja pozostały napisy "TDK" w kratach okien.
Foto z dnia 05.04.2011r.

Działalność tczewskiej placówki kulturalnej sięga roku 1975, kiedy w dawnym Domu Socjalnym Pomorskiej Fabryki Gazomierzy przy ul. Kołłątaja powstał Tczewski Dom Kultury. Już w tamtym okresie, pod kierownictwem pierwszego dyrektora Jana Morusa, zaczęło funkcjonować wiele klubów, w tym najsłynniejszy Dyskusyjny Klub Filmowy “Sugestia”. Wkrótce przy placówce powstał wydający publikacje i czasopisma Kociewski Kantor Edytorski, organizowano Wojewódzkie Konkursy Filmów Amatorskich, wystawy plastyków i fotografów, Dni Kultury, Oświaty, Prasy i Książki, Festiwal Pieśni Chóralnej, Jesienny Przegląd Filmów Polskich, Festiwal Muzyki Rockowej, Tczewskie Sobótki, spotkania z Mikołajem oraz dyskoteki i zabawy. Powstały także: Młodzieżowe Sceny Dramatyczne, Studia Prób Teatralnych oraz Dziecięce Teatrzyki. TDK wspierał także istniejącą od 1947 roku Harcerską Orkiestrę Dętą, Chór Męski “Echo” (rok powstania 1923) oraz Dyskusyjny Klub Filmowy “Sugestia”.
W roku 1995 Tczewski Dom Kultury został połączony z Domem Kultury Kolejarza i w ten sposób powstało Tczewskie Centrum Kultury, które z kolei w 2003 roku zostało przeniesione z obiektu przy ulicy Kołłątaja 9 do obiektu przy ul. St. Kard. Wyszyńskiego 10.

wik51

wik51 2011-04-08

w to budynku mieściło się również kino młodzieżowe " IGNIS", były to chyba lata 60-te...pozdrawiam

wik51

wik51 2011-04-08

a najfajniejsze były "Non Stopy", ( dla dzisiejszej młodzieży wyjasnienie: to była potupajka, tańce przy żywej muzyce ),w Domu Socjalnym grała grupa " Kamyki", założona przez Jurka Kamienia, super muzyka i super zabawa...

tczew54

tczew54 2011-04-08

Re: Napisz mi wiki51 , czy wówczas gdy w budynku mieścił się Dom Socjalny fabryki Gazomierzy już była tam sala kinowa, czy może dopiero TDK ją urządziło.

barossa

barossa 2011-04-09

to już historia,po zdemontowaniu tych krat powinny trafić do muzeum:)

wik51

wik51 2011-04-10

kino "Ignis " to już historia, i to odległa.Kino działało w latach 60-tych, w repertuarze były filmy dla dzieci i młodzieży, jak i komedie np. z Flipem i Flapem.W tym to tez czasie działała klubo-kawiarnia, którą prowadziła p. Omernik, wspaniała osoba ,ze stoickim spokojem znosiła nasze wybryki, a aniołkami to nie byliśmy. Niejeden wieczór przesiedziałem przy małej kawie( czasem na dużą nie starczało), z kartami do brydża w ręku .Wspaniałe, młodzieńcze czasy. Gdy nadeszły czasy TDk ja już byłem żonaty, a i sama działalność KO chyba jakby upadła.

dodaj komentarz

kolejne >