W malowniczo położonych Ciekotach stał dwór, w którym lata swojego dzieciństwa i młodości spędził wybitny polski prozaik i publicysta Stefan Żeromski. Dom, który był zamieszkiwany przez rodzinę Żeromskich w latach 1871 – 1883 uległ całkowitemu spaleniu w 1900 roku.
Na początku lat siedemdziesiątych XX wieku ostatni właściciele ziem - rodzina Rostkowskich - przekazali teren ówczesnym władzom regionu. Przez kolejne dziesięciolecia Żeromszczyzna była miejscem działań kieleckiej chorągwi ZHP im. S. Żeromskiego.
W 2010 roku staraniem władz gminy Masłów, przy wsparciu środków unijnych, powstało tu Centrum Edukacyjne Szklany Dom. Nowy układ przestrzenny miejsca ma charakter symboliczny. Na jednej osi, na przeciw siebie, znajdują się dwa obiekty łączące przeszłość ze współczesnością - t.j. pamięć o pisarzu i jego ideii pracy pozytywistycznej, służącej postępowi cywilizacyjnemu.
Drewniany dworek, stylizowany na drobnoszlachecki dwór z drugiej połowy XIX wieku, w którym eksponowane są obiekty upamiętniające życie i twórczość pisarza, pełni funkcję miejsca promującego literaturę i czytelnictwo oraz regionalne dziedzictwo kulturowe.
Szklany Dom, którego przestronne, nowoczesne pomieszczenia służą prezentacjom sztuki współczesnej oraz realizacjom programów edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.