[24017811]

Niedawne oddanie w naszej szkole do użytku osób mających problemy z poruszaniem się windy, to tylko jeden z elementów wieloaspektowego otwierania się szkoły na potrzeby osób niepełnosprawnych. Istotnym elementem podejmowanych działań zmierzających do integracji jest prężna działalność szkolnego wolontariatu. Kolejnym, zorganizowane 21 listopada 2012 z inicjatywy związanego ze Stowarzyszeniem „Szansa na życie” Pana Wojciech Rychtera oraz przy wsparciu dyrekcji szkoły, spotkanie informacyjno–rekrutacyjne poświęcone przybliżeniu założeń projektu „Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy”. Przybyli na nie członkowie Stowarzyszenia „Szansy na życie”, wolontariusze z Mechanika, obecni byli także przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Gospodarzy reprezentowali wicedyrektor Mariusz Chmielewicz oraz Pan Wojciech Rychter.

Założenia projektu przybliżyli reprezentujący Stowarzyszenie Przyjaciół Integracja z Warszawy Panowie Igor Lutomirski i Łukasz Bednarski.

Jest to już kolejna edycja projektu, którego liderem jest PEFRON, a partnerami, oprócz Stowarzyszenia Przyjaciół Integracja, Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, Caritas Polska, Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich. Beneficjentami programu mogą zostać nieaktywne zawodowo osoby z niepełnosprawnością ruchową w stopniu znacznym lub umiarkowanym ze sprzężeniem. Głównym celem projektu jest wsparcie i przygotowanie do wejścia lub powrotu na rynek pracy. Działania projektowe obejmują: poradnictwo zawodowe, szkolenia, warsztaty, kursy, staże, pomoc przy znalezieniu i utrzymaniu zatrudnienia, wsparcie pracodawców przy uzyskaniu ulg przysługujących z tytułu zatrudnienia osoby niepełnosprawnej. Podczas trwania wszystkich działań projektowych zapewniane jest indywidualne wsparcie doradcy zawodowego i trenera pracy.

Spotkanie zakończyło się rejestracją osób zainteresowanych udziałem w nim oraz zapewnieniem wicedyrektora Mariusz Chmielewicza, że Zespół Szkół nr 1 był i jest placówką otwartą na potrzeby i oczekiwania lokalnego środowiska, zainteresowaną wszelkimi działaniami integracyjnymi, które nie tylko wspierają niepełnosprawnych, ale także zmieniają świadomość osób z nimi przebywających, ucząc zrozumienia, tolerancji, empatii.