Zalew Kielecki - sztuczny zbiornik wodny w Kielcach, utworzony na rzece Silnicy) na granicy dzielnicy Piaski i Szydłówek. Działa na nim ośrodek sportów wodnych: Uczniowski Klub Żeglarski "Zalew Kielce".
Historia Zalewu
Budowę rozpoczęto w 1948 r. Prace w dużej części prowadzone były w ramach czynów społecznych, kilka razy przerywane, potem wznawiane. Ogromny udział w tej inwestycji miało pismo Słowo Ludu, które dziesiątkami artykułów mobilizowało instytucje i ludzi do pracy. Z imienia i nazwiska wymieniano osoby, które szczególnie dobrze pracowały. Budową kierował inż. Orkisz. W sierpniu 1954 r. nastąpiło pierwsze spiętrzenie wody. Na Zalewie pojawiły się żaglówki klasy Pionier i SZ (es-zet).
W 1955 r. wody w zalewie nie było, a prace przy porządkowaniu dna i brzegów zostały podjęte na nowo. Prawdopodobnie nastąpiła katastrofa budowlana. Położone wyżej ulice: Toporowskiego, Klonowa, Wiśniowa i Jesionowa nie miały wtedy jeszcze kanalizacji deszczowej. Świadkowie tamtych czasów twierdzą, że podczas gwałtownej burzy woda spływająca ulicą Jesionową zniszczyła nasyp i albo tama została przerwana, albo spuszczono wodę ze względów bezpieczeństwa. Podobna sytuacja zdarzyła się w roku 1960 (kiedy kanalizacja deszczowa już działała i była sprawna). Słowo Ludu opublikowało zdjęcie dużej wyrwy w zaporze, która spowodowała zawalenie się muru poręczowego. Tym razem jednak tama nie została przerwana.
Prace budowlane i wykończeniowe trwały do 1 września 1956 r. ale już od lipca Zalew był spiętrzany. W 1956 r. osiągnięto głębokość 1,5 metra (docelowo 3,8 m). Na wiosnę 1957 r. rozgorzała dyskusja, czy dopuścić do użytku kąpielisko. Zachodziła obawa spływu toksycznych substancji z pobliskiego cmentarza. Problemem okazały się też ścieki z pobliskiej ubojni drobiu i tuczarni świń, która w owym czasie znajdowała się na obszarze obecnych kortów tenisowych. W kwietniu 1957 wprowadzono zakaz kąpieli.
W niedzielę 4 sierpnia 1957 r. o godzinie 9:00 uruchomiono przystań i wypożyczalnię kajaków. Wykorzystano do tego celu dawne zabudowania Folwarku Piaski (budynki z czerwonej cegły na zachodnim brzegu). Potem (w latach 1970.) wypożyczalnię przeniesiono do nowo wybudowanego kompleksu Kawiarni "Relax".
30 maja 1958 r. odbyły się pierwsze regaty żeglarskie. Udział wzięło 18 załóg z kielecczyzny, wygrali żeglarze ze Skarżyska-Kamiennej, którzy mieli swój ośrodek na Rejowie.
23 czerwca 1958 r. odbyły się pierwsze "wianki", czyli noc świętojańska, później celebrowane corocznie. Pierwszą imprezę uświetniły zespoły ludowe i orkiestra KZWM.
27 czerwca 1959 r. - przeprawa jednostki wojskowej KBW przez Zalew ze wsparciem lotnictwa. Z tej okazji specjalne autobusy dowoziły mieszkańców Kielc nad wodę. Tego samego dnia uruchomiono też pływającą kawiarnię, która zakotwiczona była na północ od wylotu ulicy Wiśniowej. Działała ona tylko jeden sezon.
19 października 1959 r. - pierwsze nad Zalewem zawody motocrossowe obserwowane przez 15 tysięcy osób. Na początku rozgrywane były między tamą, a plażą. Z biegiem lat przeniesiono je na ugory za Kawiarnią "Relax".