… czeremcha leczy,dobry człowiecze …
Dziś poświęcam szczyptę informacji na temat czeremchy. Otóż czeremcha zwyczajna (taka jej pełna nazwa) jako drzewo lub duży krzew z rodziny różowatych, występuje w całej Europie, Azji Mniejszej i zachodniej Syberii a w Polsce jest rośliną pospolitą. Ma piękne liście jasnozielone, wydłużone, bardzo gładkie i połyskujące, po roztarciu wydzielają silny przyjemny zapach. Kwitnie białym oszałamiająco pachnącym kwiatem. No i te smakowite kuliste, czarne słodkogorzkie owoce, dojrzewające od września do października. Pamiętam je doskonale od dziecka. Mają one szczególne wartości lecznicze.
Owoce czeremchy jak wspomniałem są jadalne. Ich lekko gorzkawy posmak zanika, choć nie do końca, zależnie od tego im później je zbieramy. Po zebraniu i wysuszeniu mieszkańcy Syberii wykorzystują owoce czeremchy jako ważny i popularny tam składnik nalewek i przyprawa do pierogów. Także i w Polsce niektórzy stosują je w tych celach, jak również do wyrobu dżemów i marmolady. Jednak mało kto wie, że w medycynie ludowej, od bardzo dawna czeremcha miała wprost nieocenione wartości.
W lecznictwie mają zdrowotne działanie nie tylko owoce, ale i młode liście, kwiaty i kora. Młode liście zawierają glikozydowe związki lotne o własnościach odkażających, bakteriobójczych oraz toksycznych dla wielu owadów. Przypomnijmy, że glikozydy, czyli związki organiczne szeroko rozpowszechnione w przyrodzie, to grupa pochodnych cukrów. Bardzo ważnym surowcem zielarskim jest kora czeremchy, pozyskiwana z młodych gałązek, razem z pąkami liści. Używana była zwykle w medycynie ludowej jako środek ściągający, moczopędny, przeciwbiegunkowy i przeciwreumatyczny.
Walory zdrowotne czeremchy znane są od niepamiętnych czasów. Ze źródeł archeologicznych wiemy, że korzystano z jej dobroczynnych właściwości już w epoce kamienia i brązu, o czym świadczą znaleziska w osadach palowych w Alpach. Jako istotną roślinę leczniczą wymieniają także, m.in. Herodot i Teofrast. W szerokim zakresie używano jej kwiatów, liści i kory. Odwary z kory i liści służyły w leczeniu m.in. choroby skóry i trudno gojących się ran. A napar ze świeżych lub suszonych kwiatków był stosowany do sporządzania okładów przy zapaleniu spojówek.
Również fitoncydy (zapachy) zawarte w owocach mają duże zdolności bakteriobójcze i przeciwgrzybicze. Odwar z owoców czeremchy wykorzystuje się przy chronicznym zapaleniu migdałków i w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Spożywanie świeżych owoców zaleca się przy wszelkiego rodzaju grzybicach i zapaleniach bakteryjnych. Korę czeremchy, zdejmowaną koniecznie wiosną z młodych gałązek, stosuje się w odwarach w leczeniu chorób przeziębieniowych, którym towarzyszy podwyższona temperatura oraz przy dolegliwościach reumatycznych. Natomiast kąpiele stóp w mocnym odwarze z kory pomagają zwalczać grzybicę.
/autor:Stanisław Cybruch
źródło:onet.pl/
jaworr 2014-09-15
Wspaniała informacja, a na co Ty to przeznaczasz, suszyć, czy nalewkę zrobisz..:))
Wisiu pozdrawiam serdecznie..:))
wiga53 2014-09-15
W przepisie i spirytus i wódeczka.......oj, będzie się działo:))
.....po takiej naleweczce :))
Pozdrawiam :)
ana1945 2014-09-15
No i tak trzeba było od razu ,że nalewka !!!, a nie kluczysz i dyrdymały opowiadasz o zdrowotności itd. na zdrowotność nalewka najlepsza:))))
izolek 2014-09-17
Nalewka też jest taka dobra na wszystkie dolegliwości?
Jeżeli tak to warto jej poszukać.
(komentarze wyłączone)