Rozwój miasta w drugiej ćwierci XIX wieku powodował, że parafianie mieli coraz dalej do jedynego kościoła katolickiego, który znajdował się na Starym Mieście. Powstała koncepcja wybudowania kolejnego kościoła katolickiego i wyznaczono dla niego miejsce u zbiegu ulic Dzikiej i Przejazd (obecnie Sienkiewicza i Tuwima). Budowa miała się rozpocząć jeszcze w latach 40. XIX wieku, ale na przeszkodzie stanęły problemy finansowe. Dopiero w połowie lat 50. architekt powiatowy Jan Karol Mertsching wykonał projekt i kosztorys. Prac ponownie nie rozpoczęto, gdyż tym razem na przeszkodzie stanął architekt gubernialny Franciszek Tournelle, który doprowadził do odrzucenia projektu Mertschinga i przeforsował swój własny.
henry 2014-08-12
ciekawa budowla zwieńczona atrakcyjna kopułą....
Witaj.:)
ps. wszystko się zgadza.:))))))))))
mery50 2014-08-12
Piękna ta kopuła.Ciekawy opis.
Bardzo miłego wieczoru, spokojnej nocy
i cudownych snów życzę ...
odm54 2014-08-12
Mnie to również nie bardzo pasuje i dlatego wrzuciłem te informacje w komentarzu.
A tak a propos domków przyfabrycznych, to jest tam kilka jeszcze fajniejszych, zbudowanych z czerwonej cegły. Zobacz w mojej drugiej galerii :
http://www.garnek.pl/ptak54/28271411/1-4-rowerem-do-konstancina
no i kolejne trzy fotki.
Pzdr.
:-)
nemo50 2014-08-12
"doprowadził do odrzucenia projektu Mertschinga i przeforsował swój własny." - czyli poszło o kasę ;)))) .
trawnik 2014-08-13
Ale śliczny !!! :)) Pozdrawiam serdecznie po wymuszonej przerwie na garze :)) Ponieważ nadchodzi następny długi weekend to życzę go spędzić w ciekawym miejscu i oczywiście takim, też towarzystwie :)))
P.S.
Wiesz dziwię się Tobie. Odpowiadając na wpis że nie masz takiej ambicji by pisać książkę o historii naszego miasta. A nie pomyślałeś o tym, że takie książki nie pisze się dla siebie tylko dla potomnych ? To w końcu, dość istotny powód :))
henry 2014-08-18
Bardzo piękny obiekt.. jak ja mało znam Łódź... ale dzięki Twoim fotografiom poznaję...