Męski diabeł - mówi wam to coś?

Męski diabeł - mówi wam to coś?

Oprócz tego że jest to dokładne tłumaczenie niemieckiego nazwiska Mannteufel, pewnie nic!
W 1879 roku pan o tym nazwisku i szlachetnym imieniu Adolf (nic to, że później się spsiło), wybudował w tym miejscu hotel. Był to czas gdy Łódź rozwijała się szaleńczo, handlowcy zjeżdżali się z całego Imperium Rosyjskiego i musieli mieć gdzie nocować i uczcić korzystne kontrakty. Hotele powstawały jak grzyby po deszczu. Przy samej Zawadzkiej (obecnie Próchnika) na krótkim jej odcinku, było ich trzy: pod 11 \"Bristol\", pod 7 \"Europejski\" i mający adres na Zachodniej Mannteufel. Hotel czterokrotnie zmieniał właścicieli, pozostając jednak przy starej nazwie, widocznie była chwytliwa i gwarantowała standard usług. Hotel Mannteufel na początku XX wieku był znany z ambicji kulturalnych swoich właścicieli. Oprócz letnich programów kabaretowych oraz koncertów w ogródku hotelowym Sala Biała hotelu była miejscem występów literacko-muzycznych zespołów artystycznych z Warszawy, odczytów o prelekcji na różne tematy, spotkań łódzkich stowarzyszeń oświatowych i kulturalnych.
Hotel działał w tych murach do 1945 r. a później...pustką stał. Dopiero w 1956 r. zaplecze artystyczne przejęli studenci satyrycy z teatrzyku \"Cytryna\". Później jeszcze działało tu kino o tej samej nazwie, musiało się jednak stąd wynieść ze względu na nie spełnianie standardów p.poż.
A co będzie dalej - diabli wiedzą.

Wg: Łódź przełomu wieków XIX/XX

olgad

olgad 2014-12-07

Cierpliwie czekam opis ;))

olgad

olgad 2014-12-07

I co? Teraz w tym budynku nic nie ma???

hellena

hellena 2014-12-07

Zajrzałam do wikipedii z ciekawości i okazało się ,że w budynku tego hotelu po wojnie mieściła się Akademia Medyczna ,ciekawa jestem czy jeszcze tam jest,bo kino,którego ja nie pamiętam( wyprowadziłam się z Łodzi w 87r.) powstało w byłej kawiarni,dobrze myślę?

wojci52

wojci52 2014-12-07

Re hellena: prawdę mówiąc bardziej mnie interesuje historia Łodzi przed II W.Św. Uniwersytet mógł tam być, bo był rozsiany po licznych budynkach w całym mieście. Obecnie intensywnie buduje własne gmachy i zwalnia stare budynki i usiłuje je sprzedać, jak np. budynek starego Gimnazjum Niemieckiego na rogu Zamenhofa i Kościuszki.

wydra73

wydra73 2014-12-07

Powinien być znowu hotel.

lidia23

lidia23 2014-12-07

ciekawie wraz z opisem:)
pozdrawiam!

izka08

izka08 2014-12-07

To jest mauzoleum gen.Bema wzniesione 1927 roku.Łańcuchy są z przetopionych armat.Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Tarnowie 1929 roku.Koło tego mauzoleum są archiwalne zdjęcia z tej uroczystości.Na internecie także są.Pozdrawiamy serdecznie.

olalli

olalli 2014-12-07

Po przeczytaniu już wiem skąd ten podpis...Pozdrawiam :-)

trawnik

trawnik 2014-12-08

Świetna opowieść. Chłopie ! Ty to masz wiadomości !!! Tylko podziwiać ! :)

dodaj komentarz

kolejne >