...gościł już u mnie kilkakrotnie. Jakoś nigdy \\\\\\\"w całej okazałości\\\\\\\".
Historia powstania tego obiektu jest dość skomplikowana. Autorem pierwotnego projektu był warszawski architekt Bronisław Żochowski. Poza nieco bardziej wystawną fasadą nie odbiegał zbyt od przeciętnej łódzkiej kamienicy czynszowej. Projekt był już zatwierdzony, nawet przystąpiono do budowy, gdy pojawił się konkurencyjny projekt architekta miejskiego Hilarego Majewskiego charakteryzujący się neorenesansowymi formami , tak ulubionymi przez tego twórcę. Nowy projekt został zatwierdzony w czerwcu 1891 r., ale prace budowlane były już w toku, niepodobieństwem było niezatwierdzenie projektu architekta miejskiego, będącego wszak urzędnikiem carskiej administracji. Już 14 sierpnia 1892 r. w Dzienniku Łódzkim ukazało się ogłoszenie podające nowy adres Domu Bankowego, właśnie Piotrkowska 77 - budynek był gotowy - czas to pieniądz!
Historię M. Goldfedera można poznać przenosząc się tu:
https://www.garnek.pl/wojci52/27165938/czy-bywa-tu-duch-dawnego
Jak widzimy, Pasaż Rubinsteina przegrodzony jest parkanem, trwa budowa werandy gastronomicznej. Wnętrza należące do znanej restauracji Klub Spadkobierców zostały już wyremontowane, można je obejrzeć na wczorajszych zdjęciach.
hellena 2015-02-03
Chyba też się wybiorę latem na przechadzkę po Pietrynie,wspaniale opisujesz historię naszego miasta,tak ciekawą,pozdrawiam.
henry 2015-02-03
no to czekam aż to zostanie ukończone,przypuszczam, ze będzie to jedno z ulubionych miejsc łodzian.........
wydra73 2015-02-03
Dziwne wrażenie sprawia częściowy wystrój wzdłuż budynku ,bogate zdobienie kończy się i razem z główną fasadą tworzy jakby plaster ,tylko go odciąć.
Brak czasu ,pieniędzy ,od początku taki zamysł ?
Inna sprawa ,że gdyby to bogate zdobnictwo obejmowało obie ściany
byłby nadmiar.
nemo50 2015-02-03
A budynek piękny :) .