...z lat 1927-1928, proj. Józef Kaban (Korski).
Jak pamiętamy gmach Poczty Głównej przy Tuwima mieścił urząd pocztowy, telegraf i telefon. Połączenie telegraficzne uzyskała Łódź w 1864 roku, przez Rokiciny. Telefon został opatentowany przez A. G. Bella z Bostonu w 1876 r. Niespełna 8 lat później, 2 stycznia 1883 r. zakończono w Łodzi trwający od lipca 1883 roku montaż centrali telefonicznej w wynajętym domu przy ul. Cegielnianej (Jaracza). Dostarczycielem technologii i osprzętu była amerykańska firma \"Bell Telephone Company\" , która otrzymała od rządu rosyjskiego 20-letnią koncesję na urządzenie w Łodzi telefonów. Sieć była z drutu żelaznego, taryfa droga - firma w ciągu 20 lat nie starała się unowocześnić swych urządzeń. Koncesja wygasła właśnie w roku uruchomienia nowego gmachu. Stara instalacja typu \"Stanard\" została wymieniona na centralę z polem wielokrotnym. W 1907 r. zaczęto wymieniać przewody na miedziane. W 1913 r. zainstalowano w gmachu poczty nową centralę firmy Siemens i Halske. W okresie międzywojennym rząd polski zawarł ze szwedzką firmą Erickson umowę, której wynikiem było powołanie do życia \"Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej (PAST-a).
Spółka ta wybudowała w Alei Kościuszki 12 pięciokondygnacyjny gmach o architekturze podkreślającej jej smukłość. Fasada podzielona została biegnącymi przez całą wysokość żłobkowanymi pilastrami, zakończonymi oryginalnymi diamentowymi kapitelami.
halka 2015-02-11
Kolejna ciekawostka którą z przyjemnością przeczytałam.
A tak na marginesie;Bell Canada - kanadyjska firma telekomunikacyjna,to największy krajowy dostawca usług telefonicznych na terenie Kanady.
nemo50 2015-02-11
Piękny budynek i wtedy bardzo potrzebny :) .
hellena 2015-02-12
Re: nie wiem czy wiesz,ale u nas też są czarne wiewiórki,widziałam u znajomej halki ,ta pani mieszka w Rybniku mpmp13 zajrzyj tam,pozdrawiam:)
Bardzo ciekawe rzeczy piszesz,uwielbiam te Twoje opisy i zdjęcia:)
bajka1 2015-02-12
Pięknie pokazałeś ten gmach, otuliłeś go ślicznym światełkiem. Pozdrawiam Cię Wojcieszku :))