W centrum Łodzi do dnia dzisiejszego zachowała się największa ilość starej zabudowy czyli kamienic. Większość z nich odzyskuje swój dawny blask za sprawą projektu \"Mia100 Kamienic\". Takiemu nazwijmy zabiegowi został poddany m.in. budynek przy ul. Andrzeja Struga 5 (ulica powstała w roku 1827 i pierwotnie nosiła nazwę Przejazd).
Kamienica została wzniesiona w roku 1890 (data na szczycie elewacji). W latach 1899-2004, na wysokim parterze funkcjonowała w niej prywatna biblioteka sióstr Felicji i Haliny Pieńkowskich. Korzystał z niej również m.in. młody wówczas Julian Tuwim. On to również uratował bibliotekę przed jej likwidacją w 1953 r. wystosowując pisma do odpowiednich instytucji. Prośby poskutkowały i \"uniwersytet dziecinny\" (jak to nazwał bibliotekę Tuwim w swoich pismach) funkcjonował jeszcze bardzo długo po śmierci poety (który zmarł 27 grudnia 1953 r.).
Jest jeszcze jedna mała rzecz na którą warto zwrócić uwagę będąc przy tym budynku. To malutka kapliczka z figurą Serca Pana Jezusa umieszczona po prawej stronie bramy wjazdowej. W jakiej intencji została niegdyś umieszczona w fasadzie budynku - nie umiem odpowiedzieć. Ważne, że podczas remontu została zachowana i również odnowiona.
Zaproponował: saper1390
Więcej znajdziesz w Polska Niezwykła łódzkie
wydra73 2015-02-14
Naskakałam się między 1.a tym zdjęciem ,aby upewnić się co do lokalizacji figury. Wygodniej od ogółu do szczegółu.
Pociemniały budynek z lewej ma piękne koronkowe balkony na 2.i 3. piętrze. Z prawej ładna fasada ,ale bok ! Mural by się przydał.
wojci52 2015-02-14
No właśnie...Twojej zdolności obserwacji nic się nie ukryje! Fasadę odrestaurowali, a bok....!