Dotychczas pokazywałem przykłady dobroczynności Żydów. Tym razem szpital zbudowany w 1908 r. przez społeczność ewangelicką z inicjatywy ks. Juliusza Bursche i lekarza Adolfa Tochtermana. W 1933 r. powiększono go i wtedy obok szpitala otwarto również dom starców. W czasie okupacji hitlerowskiej szpital został przeznaczony dla SS i gestapo. Po 1945 r. przejęty przez Urząd Bezpieczeństwa i milicję. Pozostaje w gestii MSWiA.
Obok znajdował się jeszcze Ewangelicki Dom Sierot Parafii św. Trójcy. Został założony w 1887 r przez pastora Rudolfa Gundlacha. Działał dzięki wsparciu rodziny Biedermannów. Chyba nie muszę pisać co się z nim stało po wojnie... tak, oczywiście został przejęty przez UB, a dziś jest tam ABW.
Nawiasem: służby specjalne państw totalitarnych, walczących ze sobą, bez żadnego obrzydzenia przejmowały pozostałe po przeciwniku więzienia, miejsca przesłuchań, represji i kaźni, by wykorzystywać je w tym samym celu... smutne!
wydra73 2015-03-05
Jakie obrzydzenie ?! Działali w słusznej sprawie ,nawet jeśli dla poprzedników była ona głęboko niesłuszną.
Ideologia daleko ,metody mają być skuteczne.
re.wojci. Po czesku mur pruski ,szachulec to hrazdena konstrukce.
E z daszkiem ,miękkie-hrazdiena
czes59 2015-03-05
Niestety smutne to ale prawdziwe. Re. wróble nie mieszają się z mazurkami a jedynie sobie towarzyszą. Pozdrawiam:)
wydra73 2015-03-05
re. Wszysto musisz zauważyć ?! Rzeczywiście ,to nie może być kropielnica.Postumencik jakiś ?
henry 2015-03-05
Tak, masz rację, to smutne......... taka jakby kontuacja przeznaczenia budynku, który w zamierzeniu mial sluzyć zdrowiu.. tak naprawdę..
bajka1 2015-03-06
Masz bardzo bystre oczka, a to skutkuje potem bardzo ciekawymi opisami i fotografiami. A widzisz Wojcieszku ? to tylko dzięki Tobie, zaryzykowałam i otwarłam komentarze. Miałeś rację we wszystkim. Pozdrawiamy Cię razem z Natalką, a od Natalki, mimo, że ona jest daleko, ślę całusa :))***********