W tym miejscu , na Górkach Plebańskich, stał już w XV wieku pierwszy drewniany kościół, wiejskiej jeszcze Łodzi. Dopiero w latach osiemdziesiątych XIX wieku zapadła decyzja o budowie na jego miejscu nowego, murowanego kościoła. Projektant Konstanty Wojciechowski nadał mu kształt nawiązujący do architektury katedry we Włocławku a styl nazywany jest \\\"gotykiem wiślano-bałtyckim\". Powstała monumentalna świątynia w stylu neogotyckim, na planie krzyża łacińskiego z trójnawowym korpusem i nawą poprzeczną. Obiekt otrzymał również neogotycki wystrój wnętrz, z witrażami zdobiącymi duże ostrołuczne okna. W 1897 r. został konsekrowany jako kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP
Dzięki usytuowaniu na wzniesieniu i smukłym wieżom dominuje nad Starym Miastem.
Za \"Atlas architektury dawnej Łodzi\" K. Stefański
halka 2015-03-27
śliczny;bardzo podobny wizerunek kościoła często jest wykorzystywany w szopkach bożonarodzeniowych.
nemo50 2015-03-27
Bardzo ładny kościól, warto go obejść dookoła.
prawie nocną porą nie warto tam focić, można ........ i nie tylko ;)) .
bajka1 2015-03-28
Potężny tak pięknie go zaprezentowałeś; z Twoich zdjęć i pięknych opisów bije Twoja miłość do tego miasta. Pozdrawiam Wojcieszku :)
trawnik 2015-03-28
To { mój } kościół z dzieciństwa. Oj, wiele bym mógł opowiedzieć o tym jak zmieniało się otoczenie w okół niego. Jak dawniej w letnie niedzielne południe uliczka Kościelna była zapchana czarnymi dorożkami, bo tam mieli postój. Do tej pory pamiętam zapach końskiego potu, łajna i cichy dźwięk chrupania w workach owsa na przymusowym popasie. I ten świst bata gdy chciało się zrobić psikusa i sznurkiem odczepić pustą puszkę po byczkach w pomidorach za tylną oś dorożki :))))