Na miejscu obecnego kościoła istniał już w 1354 r. drewniany kościółek \\\\\\\\\\\\\\\"mały i szczupłych rozmiarów\\\\\\\\\\\\\\\", jak pisał Jan Długosz, był on jednak świadkiem pobytu królów polskich: W. Jagiełły i K. Jagiellończyka. Jagiełło przyjmował w 1432 r. posłów czeskich, dla których polecił odprawić w owym kościółku uroczyste nabożeństwo, co stało się później powodem znanego zatargu króla z biskupem Zbigniewem Oleśnickim.
Kontrakt na budowę obecnego kościoła został zawarty w dniu 5.IV.1583 r. z \\\\\\\\\\\\\\\"muratorem\\\\\\\\\\\\\\\" Ambrożym Włochem, a w imieniu kapituły krakowskiej podpisał go regens kanonik krakowski Paweł Dęmbski. Umowa określała szczegółowo wygląd przyszłej budowli i wielkość wynagrodzenia : dla Ambrożego - 1000 zł. polskich, dla robotników - 30 gr dziennie. Zapewniała ona również siłę roboczą (chłopów) i naturalia dla pracowników zatrudnionych przy budowie. Kapituła zobowiązana była dostarczyć m. in. \\\\\\\\\\\\\\\"naprzud żyta korcy sześćdziesiąt j jęczmienia korcy sześćdziesiąt j przenicy korcy dziesienc j grochu korcy dwanaście...\\\\\\\\\\\\\\\" Ponadto: masła, tatarki, serów, sadła krów, owiec, gęsi, siemienia lnianego i konopnego, maku itp. oraz piwa ile kto zechce i kiedy zażąda. - Nie mieli źle ci budowniczowie i to przez pięć lat, bo poświęcenie nastąpiło w 1588 r. a dokonał go tenże P. Dęmbski, już wówczas biskup krakowski.
Kościół w Pabianicach jest zbudowany w stylu późnorenesansowym, kościół jest orientowany, zbudowany na planie krzyża, trójnawowy, bazylikowy. Widoczna wieża z nakryciem piramidalnym powstała w 1865 r. - pierwotnie zwieńczona była baniastą kopułą z krzyżem.
Teraz powrócić chciałbym do treści napisu nad wejściem od północy:https://www.garnek.pl/wojci52/29147375/herb-pabianic-do-poprawki
Napis ten głosi: BEATI Q. HABITAŤ IN DOMO TVA DŇE (Beati qui habitantin domo Tua Domine =Błogosławieni, którzy przebywają w domu Twoim, Panie)
Takie tłumaczenie znalazłem w przewodniku po Pabianicach. Rozdział \"Wycieczka po mieście\" pod redakcja E. Gaszewskiego.
Nie znalazłem wyjaśnienia kim był podpisany na portalu muliarz krakowski Jakub Fusski, skoro budowniczym był Ambroży Włoch...
nemo50 2015-04-14
Ważne, że kościól dobrze zbudował i nadal stoi :) .
czes59 2015-04-14
Re, co do jaskółki dymówki, to z reguły ptaki pojawiają sie w połowie kwietnia. Przy tej tak zmiennej aurze, nie sądzę by wszystkie ptaki powróciły w terminie, tym bardziej, że znów bardzo się ochłodzi. Jak widzę po komentarzach to większość garnkowiczów nie widziała jeszcze u siebie dymówek.
nemo50 2015-04-14
Tak, to ten Kazimierz obok Lutomierska.
Gdyby nie dobra kolej losu, to pewno i Łódź została by tej wielkości ;))) .
wydra73 2015-04-15
Biskup Oleśnicki nie lubił Czechów ?
Słodka staropolszczyzna i niezłe warunki pracy :piwa ile zechce i kiedy..
Godny kościół. Muliarz Fusski może miał właśnie portal zlecony .
Bardzo się cieszę z tłumaczenia i wskazówek na przyszłość w tym względzie.
lilka13 2015-04-15
wiesz, mysle sobie, dobrze, ze nie odbudowuja tego gniazda..... z tym "plotkiem" mlode beda bezpieczniejsze ;))
henry 2015-04-15
kolejna lekcja historii, która nam podajesz jak kawa na ławę..
Wielu ciekawych rzeczy można się u Ciebie dowiedzieć.....
bajka1 2015-04-15
Dziewczyny, dopiero będzie z nami krucho, gdy na koniec zarządzi egzamin . Ele rzetelną wiedzę nam podsuwa ::::)))))