Kościół parafialny pw. św. Mateusza i Wawrzyńca

Kościół parafialny pw. św. Mateusza i Wawrzyńca

Na miejscu obecnego kościoła istniał już w 1354 r. drewniany kościółek \\\\\\\\\\\\\\\"mały i szczupłych rozmiarów\\\\\\\\\\\\\\\", jak pisał Jan Długosz, był on jednak świadkiem pobytu królów polskich: W. Jagiełły i K. Jagiellończyka. Jagiełło przyjmował w 1432 r. posłów czeskich, dla których polecił odprawić w owym kościółku uroczyste nabożeństwo, co stało się później powodem znanego zatargu króla z biskupem Zbigniewem Oleśnickim.
Kontrakt na budowę obecnego kościoła został zawarty w dniu 5.IV.1583 r. z \\\\\\\\\\\\\\\"muratorem\\\\\\\\\\\\\\\" Ambrożym Włochem, a w imieniu kapituły krakowskiej podpisał go regens kanonik krakowski Paweł Dęmbski. Umowa określała szczegółowo wygląd przyszłej budowli i wielkość wynagrodzenia : dla Ambrożego - 1000 zł. polskich, dla robotników - 30 gr dziennie. Zapewniała ona również siłę roboczą (chłopów) i naturalia dla pracowników zatrudnionych przy budowie. Kapituła zobowiązana była dostarczyć m. in. \\\\\\\\\\\\\\\"naprzud żyta korcy sześćdziesiąt j jęczmienia korcy sześćdziesiąt j przenicy korcy dziesienc j grochu korcy dwanaście...\\\\\\\\\\\\\\\" Ponadto: masła, tatarki, serów, sadła krów, owiec, gęsi, siemienia lnianego i konopnego, maku itp. oraz piwa ile kto zechce i kiedy zażąda. - Nie mieli źle ci budowniczowie i to przez pięć lat, bo poświęcenie nastąpiło w 1588 r. a dokonał go tenże P. Dęmbski, już wówczas biskup krakowski.
Kościół w Pabianicach jest zbudowany w stylu późnorenesansowym, kościół jest orientowany, zbudowany na planie krzyża, trójnawowy, bazylikowy. Widoczna wieża z nakryciem piramidalnym powstała w 1865 r. - pierwotnie zwieńczona była baniastą kopułą z krzyżem.
Teraz powrócić chciałbym do treści napisu nad wejściem od północy:https://www.garnek.pl/wojci52/29147375/herb-pabianic-do-poprawki
Napis ten głosi: BEATI Q. HABITAŤ IN DOMO TVA DŇE (Beati qui habitantin domo Tua Domine =Błogosławieni, którzy przebywają w domu Twoim, Panie)
Takie tłumaczenie znalazłem w przewodniku po Pabianicach. Rozdział \"Wycieczka po mieście\" pod redakcja E. Gaszewskiego.
Nie znalazłem wyjaśnienia kim był podpisany na portalu muliarz krakowski Jakub Fusski, skoro budowniczym był Ambroży Włoch...

czes59

czes59 2015-04-14

Tak myślałem, że to kościół w Pabianicach. Ładnie z opisem:)

nemo50

nemo50 2015-04-14

Ważne, że kościól dobrze zbudował i nadal stoi :) .

czes59

czes59 2015-04-14

Re, co do jaskółki dymówki, to z reguły ptaki pojawiają sie w połowie kwietnia. Przy tej tak zmiennej aurze, nie sądzę by wszystkie ptaki powróciły w terminie, tym bardziej, że znów bardzo się ochłodzi. Jak widzę po komentarzach to większość garnkowiczów nie widziała jeszcze u siebie dymówek.

nemo50

nemo50 2015-04-14

Tak, to ten Kazimierz obok Lutomierska.
Gdyby nie dobra kolej losu, to pewno i Łódź została by tej wielkości ;))) .

mery50

mery50 2015-04-14

Ładny Kościół i ciekawy opis.

elap6

elap6 2015-04-14

Stary kościół z ładną wieżą.

wydra73

wydra73 2015-04-15

Biskup Oleśnicki nie lubił Czechów ?
Słodka staropolszczyzna i niezłe warunki pracy :piwa ile zechce i kiedy..
Godny kościół. Muliarz Fusski może miał właśnie portal zlecony .
Bardzo się cieszę z tłumaczenia i wskazówek na przyszłość w tym względzie.

lilka13

lilka13 2015-04-15

wiesz, mysle sobie, dobrze, ze nie odbudowuja tego gniazda..... z tym "plotkiem" mlode beda bezpieczniejsze ;))

henry

henry 2015-04-15

kolejna lekcja historii, która nam podajesz jak kawa na ławę..
Wielu ciekawych rzeczy można się u Ciebie dowiedzieć.....

bajka1

bajka1 2015-04-15

Dziewczyny, dopiero będzie z nami krucho, gdy na koniec zarządzi egzamin . Ele rzetelną wiedzę nam podsuwa ::::)))))

dodaj komentarz

kolejne >