...który jest pozostałością po starym cmentarzu.
Gdy w 1820/21 r. rząd Królestwa Kongresowego decydował o utworzeniu miast fabrycznych, wśród których znalazła się Łódź, animator tej akcji Rajmund Rembieliński osobiście wyznaczył miejsce na Nowe Miasto. Jego centrum stanowił Nowy Rynek (obecny Plac Wolności), a obszar wyznaczały ulice Północna, Południowa, Wschodnia i Zachodnia (wszystkie zachowały swe nazwy, tylko Południowa to obecne: Rewolucji 1905 r i Próchnika). Na tym terenie wyznaczono 184 działki dla sukienników. Na wschód od tego obszaru wyznaczono ogrody miejskie - do każdej działki budowlanej przynależał ogród, na zachód zaś, teren przeznaczono na cmentarz. Znajdował on się mniej więcej w czworokącie obecnych ulic: Ogrodowej, Gdańskiej , Legionów i Zachodniej. Teren wydawał się dość perspektywiczny, wobec jednak lawinowego przyrostu ludności, już na początku lat 50. XIX wieku okazał się niewystarczający - wtedy to wyznaczono miejsce na trójwyznaniowy Cmentarz Stary przy Ogrodowej, który powstał w 1856 r. Ponieważ wiele rodzin, uzyskując pola grobowe na tym cmentarzu, przenosiła tam swoich zmarłych, pod koniec XIX wieku powstała tu pusta przestrzeń, co pozwoliła tu przenieść demontowany z Placu Kościelnego kościółek św. Józefa. Ciekawostka: koszty przeniesienia poniósł właściciel sąsiedniej fabryki Żyd, Izrael Poznański.
wydra73 2015-04-21
Rzeczywiście ciekawe :absolutny bezwyznaniowiec ,ekumenista ?
W każdym razie ładnie postąpił .
re.Chyba desperat głupi ,bo zwyczajnemu będzie znacznie wygodniej i skuteczniej skorzystać z najwyższego piętra -tarasu widokowego.
re.2.Na wieży byłam przed południem a potem ,do wieczora
walczyłam z Endomondo ,Facebookiem ,tłem pulpitu ,rozsypywaniem zdjęć itp u siebie i nie tylko. Zgroza !
czes59 2015-04-21
Ciekawie to opisałeś. Niezwykłe jest, wg mnie takie zdemontowanie i przeniesienie kościoła. W historii nie ma chyba zbyt wielu takich faktów? Pozdrawiam:)
wojci52 2015-04-21
Re wydra: I. Poznański - 100% wyznania mojżeszowego, wprawdzie postępowy, ale uczestniczył w życiu gminy, był jednym z twórców i fundatorów synagogi postępowej, przewodniczącym komitetu jej budowy!
wydra73 2015-04-21
re. Na czym polega rzędowość działów wodnych ? Wielkości rzek zbierających dopływy ?
Cieszę się ,że wiesz ,ani przez momet nie przypuściłabym Twej niewiedzy w tym zakresie.
( A Rymanowski nic nie wie i mówi :\"część osób,którzy by glosowali \")
wojci52 2015-04-22
Re Czesław: W Łodzi wcale nie rzadkie zjawisko. drugi taki przypadek: gdy na Chojnach budowano kościół św. Wojciecha, istniejący tam stary drewniany kościółek przeniesiona w 1927 r. na ulicę Pomorską, gdzie stał aż do 1961 r. Odwrotna sytuacja miała miejsce na Widzewie. Tam po zakończeniu wystawy przemysłowej w parku Staszica, zdemontowano jeden z pawilonów wystawowych i postawiono go ponownie przy obecnej ul. Kazimierza, gdzie służył za kościół do 1925 r. Oszczędny ludek żył w Łodzi.
henry 2015-04-22
obejrzałam...............mam zaległosci w pisaniu.......z powodu absencji garnkowej.:))))
Pozdrawiam.. :)