...stanowili analfabeci. Za olbrzymią zasługę samorządu miejskiego, zaraz po odzyskaniu niepodległości, należy poczytać rozwiązanie tej kwestii. Kierowana przez socjalistycznego prezydenta Aleksego Rżewskiego łódzka Rada Miejska uchwaliła już w 1919 r. przymusowe, powszechne, bezpłatne , siedmioklasowe nauczanie dzieci od 7 do 14 lat. Pamiętajmy, że 12-letnie dzieci zwykle już pracowały - musiały one uczęszczać na wieczorowe kursy dokształcające. Realizacją programu zajmowała się komisja pod kierunkiem dr Stefana Kopcińskiego. Dla realizacji obowiązku, utworzono szkoły w wynajętych budynkach, a w drugiej kolejności wybudowano szereg szkół, każdą zaprojektował inny architekt, z konkursu. Tę którą widzimy postawiono przy ul. Podmiejskiej wg. projektu warszawskiego architekta Zdzisława Mączyńskiego w roku 1922. Zespół zakomponowany osiowo, złożony z dwu zasadniczych budynków z centralnie umieszczoną salą gimnastyczną, reprezentuje modny ówcześnie styl dworkowy.
henry 2015-05-14
wiele jest budynków tego typu.. własnie budowanych z przeznaczeniem na szkoły...... w dużych miastach do dzisiaj istnieją..
Tutaj rzadkość.. sala gimnastyczna.!
wojci52 2015-05-14
Re: henry, nie w Łodzi, wszystkie szkoły wybudowane a latach 20. XX wieku, miały sale gimnastyczne. Zresztą starsze, budowane w czasach fabrykantów, też...
halka 2015-05-15
To była rzeczywiście ogromna zasługa samorządu miejskiego;styl szkoły ciekawy.Czy nadal ten kompleks służy jako szkoła?.
elap6 2015-05-15
Przy Tobie podszkolę się z historii nie tylko Łodzi ale i kraju.
re....nie nazwę Cię rasistą bo i mnie nie przeszkadzają np.Murzyni ale islamiści tak....oni nie przystosowują się do zwyczajów państwa w którym mieszkają tylko chcą aby państwo przystosowalo się do ich obyczajów. I tu spodobał mi się prezydent Australii który powiedział NIE albo się przystosujecie albo skorzystacie z jednego prawa....prawa do wyjazdu z naszego kraju.
hellena 2015-05-15
Niedługo stuknie 100 lat istnienia tego budynku.Ja też chodziłam 7 lat do podstawówki,w wielu 14 lat zaczynało się szkołę średnią i wydaje mi się że wtedy byliśmy dojrzalsi niż obecni czternastolatkowie.