Zbudowany na przełomie XVIII/XIX wieków, z modrzewiowych bali. Jest parterowy i posiada typowy wysoki dach \"polski\", łamany (złożony z dwu połaci) i trójkątny naczółek nad gankiem.
Dziś mieści się w nim Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Łódź Górna i restauracja.
Pierwsza wzmianka o Chojnach Dużych pochodzi z 1399 r. W XVI wieku były już dwie wsie: Chojny Wielkie i Chojny Małe, stał w nich drewniany kościół, a także karczma, młyn zwany \"Koc\" i browar. Właścicielami Chojen byli Stanisław i Jakub Stokowscy herbu Jelita. Później właściciele się zmieniali, ale cały czas Chojny były wsią szlachecką w odróżnieniu od Łodzi która należała do Kapituły Włocławskiej. Wg spisu z 1822 r. Chojny liczyły 422 mieszkańców, żyjących w 52 chałupach. Właściciel wsi posiadał modrzewiowy dwór, młyn i gorzelnie. W 1874 r dobra chojeńskie zostały sprzedane Krystianowi i Janowi Krauze oraz Jerzemu Fiszerowi. Pod koniec XIX wieku właściciele prowadzili parcelację majątku, a sieć wąskich uliczek zbliżała się do Łodzi. Tereny Chojen Kolonii przyłączono do Łodzi w 1906 r. a Chojen Nowych w 1915 r.
halka 2015-06-05
To pewnie kiedyś był dwórek a teraz służy jako restauracja.Zauważyłam,że wiele dawnych zamków,dworów zamienianych jest nie na muzea a na restauracje,domy weselne itp...szkoda.
trawnik 2015-06-06
Piękny i tylko szkoda że nie ma tu swojej siedziby jakaś jednostka przynależna do Ministerstwa Kultury. Bo knajpy mogą być wszędzie.
jadpaw5 2015-06-06
Wygląda swojsko i rodzinnie. Dobrze,że nie pozwolono nowemu właścicielowi na przeróbki według własnych pomysłów.
franek9 2015-06-09
Bardzo ciekawie przedstawiasz historię Łodzi i okolic...śledzę z ogromnym zainteresowaniem....podobny architektonicznie dworek znajduje się w miejscowości Bąkowa Góra przy trasie z Przygłowa do Przedborza...pozdrawiam serdecznie :)))