Łódzki modernizm 3/3 - ul. Gdańska 79

Łódzki modernizm 3/3 - ul. Gdańska 79

Ciekawe kto dotarł aż tu - w nagrodę otrzymacie kilka smakowitości:
1. Pierwszym który rozpoczął działalność na tej działce był przybyły w 1900 r z Piotrkowa Eliasz Pański. Działała tu już od pewnego czasu jego papiernia. Działka była duża i sięgała do ul. Żeromskiego, a właściwie do ulicy Pańskiej, bo nazwisko pisarza otrzymała po jego śmierci, dopiero w 1926 r. Przypuszcza się, że ul. Pańska otrzymała swą pierwotną nazwę właśnie od nazwiska obrotnego Pana Eliasza, który posiadał przy niej szereg działek.
2. Córka Eliasza Helena, dla której zbudowano willę, wyszła za mąż za inż. Leona Brodzkiego, przybyłego do Łodzi z dalekiego Kamieńca Podolskiego. Początkowo mieszkał przy ul. 6-ego Sierpnia i był dyrektorem właśnie w zakładach swojego późniejszego teścia Eliasza Pańskiego - to bardzo częste zjawisko, nieomal zwyczaj w ówczesnej Łodzi.
3. Helena i Leon Brodzcy mieli jedna córkę Irenę Marię Brodzką, urodzoną w Łodzi w 1901 r. Była dobrze wykształcona - ukończyła dwa fakultety na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pierwszym były studia prawnicze, drugim filozofia. Była kobietą wyjątkową pod każdym w względem, nie dość, że została jedną z pierwszych pań prawniczek w II RP, to miała ciekawe hobby - interesowała się samochodami i nie wystarczyło jej po prostu jeżdżenie nimi. Brała udział w wielu rajdach i często je wygrywała - jeździła kabrioletem Chevrolet, Hansą 1100 i Fiatem 150!

satsuma

satsuma 2015-08-23

Ciekawy opis

nemo60

nemo60 2015-08-23

Czyli kobietą była z dobrą historią ;) .

dodaj komentarz

kolejne >