Wzdłuż południowej krawędzi parku rośnie kilka wiekowych topól. To topole berlińskie, mieszaniec europejskiej topoli włoskiej z syberyjską topolą laurolistną.
W parku rosną najstarsze okazy w Polsce tego gatunku. A na czym polega problem?
Niektórzy dendrolodzy uważają, że są dwie odmiany tego mieszańca: \'Berlin\' występująca tylko jako osobniki męskie, otrzymane w Berlinie przed 1870 rokiem, i carska czyli \'Petrovskyana\', wyhodowana w Rosji i występująca tylko w formie żeńskiej (topole są drzewami dwupiennymi, na jednych drzewach powstają tylko pręcikowe kwiaty, na innych tylko słupkowe, rodzące nasiona). Inni dendrolodzy uważają topolę carską za odrębny gatunek. W parku Klepacza (dawniej Richterów) topole są żeńskie, zalicza się je do odmiany carskiej. Ale skąd w parku łódzkiego fabrykanta, korzystającego z niemieckich szkółek, mogła się wziąć ta rosyjska odmiana wyhodowana pod Moskwą?
qwitek 2016-06-11
Drzewa są po prostu piękne, potrzebują tak niewiele, bo słońca, deszczu… a od nas szacunku.
halka 2016-06-11
Skąd się wzięła?...rosyjska topola agentka po prostu zakradła się do niemieckiej szkółki :):)
styna48 2016-06-11
Jak się nie ma problemu to się go stwarza byle się spierać - rozwagi panowie specjaliści , za dużo u nas jałowych sporów - trzeba brać pod uwagę historię. I Halka ma rację, bo do takich wniosków pewnie dojdą. Zadbajcie o piękne drzewa i tyle.
wydra73 2016-06-11
Też nieźle zamieszałeś!
Osobniki męskie ,niemieckie ,nie miałyby kogo zapylać ,trzeba było sprowadzić "panienki" z Rosji.Szkoda pyłku.
marek45 2016-06-11
Bardzo ładne drzewo :) W tamtych czasach ludzie też podróżowali więc pewnie ktoś przywiózł sadzonkę :)
Pozdrawiam Cię serdecznie !
jadpaw5 2016-06-12
Najstarsza topola berlińska rośnie w parku Sienkiewicza, ozdobiona na obszernym pniu licznymi guzami
trawnik 2016-06-12
Faktycznie, zagadki trudne od odgadnięcia a historia jak zwykle zapląta różne wątki i po latach trudno wszystko dokładnie rozwikłać.