Przybyli do Łodzi z Saksonii w 1829 r. Na tej właśnie działce pierwszy z rody Karol Gottlieb zbudował parterowy dom mieszkalny z drukarnią płócien. Stał on tuż za bliźniaczo do niego podobnym parterowym domem pierwszym z prawej. W latach pięćdziesiątych XIX wieku w głębi posesji powstał większy budynek fabryczny. Dowodem rosnącej zamożności rodziny był pałac zbudowany dla syna Adolfa , który przejął po ojcu kierowanie firmą. To ten budynek pierwszy z lewej, zbudowany w w 1891 r. w eleganckiej renesansowej formie wg projektu podpisanego przez architekta miejskiego F. Chełmińskiego. Zwieńczeniem fortuny Steinertów stała się rezydencja zbudowana w 1910 r. wg. projektu Alfreda J. Balcke, widoczna w centrum fotografii. Pałac został pomyślany jako podwójna rezydencja, zbudowana dla braci Emila i Karola, składająca się z dwu niezależnych części, zaprojektowanych w sposób zbliżony do siebie, ale nie identycznych. Styl to renesans niemiecki. Steinertowie zniknęli z Łodzi w 1945 roku. Zakład upaństwowiono , działał pod nazwą ZPB im Róży Luxemburg, później funkcjonowało tu Centralne Laboratorium Przemysłu Bawełnianego, dziś produkcji już nie ma...
Pałac Adolfa funkcjonuje jako przedszkole, zaś pałac Karola i Emila, po wielu latach użytkowania prze lokatorów komunalnych jest w stanie agonalnym.
Słyszy się o planach restauracji rezydencji, jednak na dziś, dawną świetność tego obiektu można obejrzeć jedynie na zdjęciach archiwalnych.
Zajrzyjcie tu: https://fotopolska.eu/6490,obiekt.html?f=113536-foto
kasza1 2016-06-14
Pamiętam, że była tam siedziba władz LPŻ (Liga Przyjaciół Żołnierza), a później LOK-u. W suterynie była modelarnia, a na piętrze Klub Sportów Wodnych LOK-u. Obok po lewej Był jakiś konsulat, ale nie pamiętam jakiego państwa....
wydra73 2016-06-14
Taki piękny kompleks ,bardzo szkoda tych ze szczytami ;faktycznie stan agonalny. Dobrze ,że przedszkola co nieco ratują.
tanna 2016-06-14
Może kiedyś ktoś weźmie sobie do serca fakt,że tak piękny obiekt ulega zniszczeniu.Ciekawy opis i link,który dodałeś.
elza100 2016-06-14
Ta pierwsza część pięknie wygląda ,może kiedyś i tą drugą wyremontują bo też piękna ...Jak zawsze super ciekawie opisujesz ..Pozdrawiam:-)
qwitek 2016-06-14
Ten po lewej odrestaurowany to i na pozostałe przyjdzie kolej.
Zaciekawił mnie fragment opisu - Steinertowie zniknęli z Łodzi w 1945 roku.-
Zniknęli ewakuując się na zachód razem z uchodzącymi oddziałami hitlerowskimi, żeby nie dostać się do niewoli sowieckiej.
marek45 2016-06-14
Pierwszy budynek wygląda bardzo ładnie a ten drugi wyczytałem że ma byś wyremontowany do 2019 roku za około 30 milionów złotych :)
Może odzyska dawną świetność :)
Pozdrawiam Cię serdecznie !
sotti 2016-06-14
W tym ładnym budynku było kiedyś przedszkole do którego prowadzałam synka a w tym drugim na facyjatce długie lata mieszkał kolega z którym razem pracowałam w Zakładach Dzierżyńskiego, ale hoho kiedy to było ale powspominać warto.
jadpaw5 2016-06-15
Przy tej okazji zajrzałam na fotopolska. eu i poszerzyłam okolice Steinertów. To zniknięcie rodziny w pamiętnym roku 1945 zaraz przywodzi człowieka do tematu ucieczki hitlerowców z okupowanej ziemi.
bajka1 2016-06-15
Pomaleńku remontują te starsze budowle; pięknie opisałeś historię, jesteś niestrudzonym badaczem. Pozdrawiam Cię serdecznie Wojcieszku :)
wojci52 2016-06-15
Re Marek: Jesteś bardzo dociekliwy i masz rację - są takie plany. Ponieważ już wielokrotnie plany rozmijały się z realizacją, ja poczekam....
henry 2016-06-15
doczytałam i skoro to byli tak naprawdę saksończycy...... to nic dziwnego, ze tak postąpili...........
a co do restauracji........ uważam, ze na pewno warto....ale jak sam piszesz.....poczekamy, zobaczymy