... zachowała się grota (a właściwie altana z tufu wulkanicznego i cementu) w parku Helenów.
A jak powstał ten park. W momencie lokacji Łodzi przemysłowej w 1823 r. tereny w dolinie rzeki Łódki przeznaczono na ogrody dla fabrykantów sukna. Teren był podmokły i to uchroniło go przed fabryczną zabudową. Ale w niewielkiej odległości stanął jednak zakład produkcyjny - browar Karola Anstadta. Skupując sąsiednie działki Anstadtowie weszli w posiadanie tego terenu i postanowili na tym terenie urządzić park. Park dla mieszczańskiej klienteli, gdzie plebs nie miał wstępu, bo ten był płatny. Celem było zwiększenie sprzedaży piwa, więc powstały tam restauracje, gdzie serwowano piwo z browaru - bawarskie, pilzneńskie i helenowskie, dwa - trzy razy droższe niż inne łódzkie piwa. Atrakcje jakie oferował Helenów były rozliczne: uregulowano rozlewiska Łódki, tworząc dwa stawy, większy z przystanią z łódkami i kaskadą wodną, mniejszy z wodotryskiem. Była wieża widokowa, muszla koncertowa,pawilon teatralny, hala sportowa, nawet tor kolarski, a także ogród zoologiczny, no i oczywiście liczne gazony i pergole z kwiatami oraz alejki z ciekawą roślinnością. Wszystko trąciło pretensjonalnością i sztucznością, ale to nie przeszkadzało snobistycznej klienteli. Park miał wielkie powodzenie od otwarcia aż do I W.Św.W okresie międzywojennym usiłowano nawiązać do tradycji lecz po kolejnej wojnie, wszystko się skończyło. Park przeszedł na własność miasta , został nazwany 'Park 19 stycznia' no i zaczął podupadać. Dziś jest jednym z wielu parków, a grota pozostała jedyną pamiątką czasów Anstadtów.
W internecie można znaleźć wiele starych zdjęć dawnego parku, np tu: https://www.google.pl/search?q=park+helen%C3%B3w+altana&safe=off&biw=1280&bih=593&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjrh-fmxPHPAhWnJ5oKHYXqCCEQsAQIQg&dpr=1
styna48 2016-10-23
Re: mieszkam na tym osiedlu od 1967 roku i cieszyło mnie jak powstawało i zadbano o zieleń, obrastało w zieleń jak ja w lata i dlatego nie ukrywam ,że jestem przywiązana do tego miejsca bez względu na pogodę. Świetnie i ze znawstwem opisujesz swoje miasto , dzięki zdjęciom i opisom poznaję Twoją Łódź , to ciekawe i szalenie inspirujące, żeby lepiej poznać i swoje miasto.
mery50 2016-10-23
re:Mofeta (powierzchniowe ekshalacje gazowe) to miejsce gdzie ze szczelin w ziemi wydobywają się – z charakterystycznym bulgotem – pęcherzyki dwutlenku węgla. Mofety położone są na obszarze tektonicznie zaangażowanym z nasunięciami i licznymi uskokami. Dzięki takiej budowie geologicznej na powierzchnię ziemi wydobywa się gaz pochodzący z odgazowania bardzo głębokich stref skorupy ziemskiej.
Mofeta w Złockiem jest największą i najwydajniejszą w Polsce - jeśli chodzi o ilość wydobywającego się gazu.
Ciekawostka
Nad mofetą giną owady, ptaki, były nawet przypadki padania owiec. Dwutlenek węgla jest cięższy od powietrza, gromadzi się więc przy ziemi. Jeśli nie rozwieje go wiatr, zabija wszystkie unoszące się nad mofetą owady.
http://www.atrakcjekrynicy.pl/mofeta-w-zlockiem.html
satsuma 2016-10-23
Szkoda ze nie jest jak przed laty ale i tak ładnie......a przynajmniej na twoim zdjęciu
agus63 2016-10-23
wszystko zielone! A ławeczka najbardziej. Poczytałam i obejrzałam. I łyknęłam. Małe, a zarazem wyjątkowe piwo...
qwitek 2016-10-23
I to jest grota, przy której spotykali się w "Ziemii obiecanej" Karol Borowiecki i Lucy Zucker. Można powiedzieć - grała w filmie ;-)
marek45 2016-10-23
Ciekawe miejsce pokazałeś , z tej odległości ładnie wygląda ta grota :)
Pozdrawiam Cię serdecznie !
elza100 2016-10-24
Śliczny kadr ,altana i ciekawy opis ..Pozdrawiam serdecznie i udanego tygodnia życzę :-)
orioli 2016-10-24
Opowiadasz interesujące historie. Park był dla snobistycznych mieszczan, a celowano w zwiększenie sprzedaży piwa. Hmmm ... Trochę się zmieniło.
rower69 2016-10-24
Re : U Lódmiły Kraków Oferta Dnia | Groupon Kraków
https://www.groupon.pl/deals/u-lodmily