Mamy tu pokazane cztery najważniejsze synagogi plus synagogę Wolfa Reichera oraz siedzibę gminy, gdzie znajdowała się mała synagoga. Brak fotografii jeszcze jednej ważnej synagogi, tej która znajdowała się na podwórzu Gdańska 18. Wyobraźcie sobie - nie zachowała się żadna fotografia, są tylko plany sporządzone przez nie byle kogo, bo Gustawa Landau-Gutentegera! Zbudowana przez małżeństwo Jedlickich w okresie I W. Św. znalazła się w obszarze wpływów syjonistów. Zaczęto ją nazywać "Ohel Jakov" (Namiot Jakuba).
Pamiętajmy, że bogobojny Żyd jest zobowiązany do pięciokrotnej modlitwy każdego dnia.Na dodatek, żeby modlitwa była ważna, musi ją odmawiać tzw "minjan" to znaczy 10 mężczyzn! Dla pracującego trudne jest pogodzenie obowiązków religijnych z pracą, stąd znaczne rozpowszechnienie się w Łodzi domów modlitwy, nazywanych "sztibł" lub "klojz". były to zwykle przerobione pomieszczenia mieszkalne lub przemysłowe, w których ustawiano Aron-haKodesz i prowizoryczną bimę. Jacek Walicki w swojej książce "Synagogi i Domy Modlitwy w Łodzi" wymienia ich 196(!), z zastrzeżeniem, że to z pewnością nie wszystkie.
dodane na fotoforum:
tanna 2017-04-13
Synagoga w moim Mieście wygląda zupełnie inaczej.W niczym nie przypomina tych na zdjęciach.Po jej odrestaurowaniu, jest jeszcze piękniejsza i dostępna dla zwiedzających.:)
Ciekawy opis dodałeś.Przeczytałam go z zainteresowaniem.
satsuma 2017-04-13
No i teraz rozumiem po co domy modlitwy....w domu rodzinnym trudno było o 10 facetów
henry 2017-04-14
zapamiętałam moje pierwsze wrażenie, gdy weszłam do Synagogi.... (na Kazimierzu w Krakowie)...... coś niezwykłego.....