Budynek jest charakterystycznym przykładem budownictwa bankowego lat międzywojennych. Zbudowany w latach 1924-1926 wg projektu wybitnego warszawskiego architekta Mariana Lalewicza. Ten wychowanek petersburskiej Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych należał do najważniejszych przedstawicieli nurtu klasycznego w polskiej architekturze międzywojennej.
Obiekt na planie prostokąta z dwoma ryzalitami, otrzymał fasadę o poważnej architekturze operującej przekształconymi motywami klasycznymi. Wysoki parter gmachu podzielony został przysadzistymi, surowymi w wyrazie, kanelowanymi doryckimi pilastrami. Wyżej elewację rozdzielają boniowane i rustykowane lizeny, a wieńczy ją uproszczone belkowanie i trójkątny tympanon.
Za: "Atlas architektury dawnej Łodzi" K. Stefański
qwitek 2018-02-20
Tak jak wcześniej napisałem: dostojna architektura, którą obrał w posiadanie Bank by dodać sobie cząstkę z dostojności budynku.
wydra73 2018-02-21
Nie ma to, jak porządny opis; czytam, sprawdzam, odfajkowuję, wszystko się zgadza i odświeża przykurzone pojęcia architektoniczne. Uproszczone belkowanie też znalazlam,zresztą metodą eliminacji, bo nie wiedziałam co zacz.
Dostojny budynek, na bank bardzo odpowiedni.
wydra73 2018-02-21
re. Wojci Historii to ja ani trochę nie miłuję, wręcz przeciwnie.
Wszystko z netu, różnych miejsc, więc dokładnie nie powiem, gdzie i kto to potomnym ku pamięci zapisał. Ale Fryderykowe czyny i słowa są pewnie nieźle udokumentowane.
Obejrzyj linki, w jednym są pięknie pokazane detale.