...kamienica Zachariasza Schultza. Nie on jednak ją zbudował, przynajmniej w całości. Historycznie wpierw stał tu drewniany dom tkacza należący do osadnika z Niemiec Józefa Knoblocha. W 1879 dom ten wraz z działką kupił Zachariasz Schultz i wybudował od strony ul. Wschodniej jedno skrzydło. Popadł jednak w kłopoty finansowe i budynek przejęło Towarzystwo Kredytowe Miejskie. W 1888 roku na licytacji kupił to skrzydło wraz z działką Juda Majer Zelwer, właściciel tkalni. W latach 1895-96 dobudował on drugie skrzydło wraz z narożnikiem. Plany sygnował Franciszek Chełmiński.
Później właściciele często się zmieniali, zawsze byli to jednak starozakonni. Nie dziwi więc, że w kamienicy funkcjonował żydowski dom modlitwy.
Po wojnie kamienica została upaństwowiona, z ciekawostek: na parterze funkcjonował przez wiele lat sklep wzorcowy Zjednoczenia Przemysłu Mięsnego - jakie tu wystawały kolejki!
Za Polska Niezwykła.
orioli 2018-03-03
Ściany wachlarzowato rozchylają się na boki :-)
Nie wiedziałam, że istniały kiedyś sklepy wzorcowe przemysłu mięsnego. Szczęściarzem czuł się każdy, kto nabył coś podobnego do kiełbasy :-)
wydra73 2018-03-03
Narożne domy zwykle są piękne, ten wyjątkowo, zwłaszcza, że stopniowo się "znarożnił". Dobudowana prawa strona? Nie ma szczytu i wygląda na krótszą.
styna48 2018-03-03
Wyjątkowy zachwycający budynek mimo tej krótszej i nieco odmiennej prawej części, a może właśnie dlatego...
wojci65 2018-03-04
Re Wydra: Dobudowana prawa strona - masz rację.
Re Orioli: Przesadziłem z prostowaniem...:-(