... tego rodzaju rezydencją przy Piotrkowskiej. Zakomponowany został jako obiekt piętrowy z użytkowym poddaszem z krótką oficyną po stronie północnej. Na parterze mieściły się biura firmy i jej kantor, na piętrze reprezentacyjne salony a w oficynie i na poddaszu pokoje mieszkalne. Fasada pałacu ozdobiona została neorenesansowym wystrojem o pełnych elegancji formach, nawiązujących do architektury włoskiej. Parter, zdobiony rustyką w tynku, pełni funkcję cokołu dla reprezentacyjnego piętra, tzw piano nobile, z oknami ujętymi formą aediculi i bocznymi wykuszami. Górą biegnie fryz w który wpisano reliefowe emblematy. W zwieńczeniu znajduje się grupa rzeźbiarska. Budynek flankowany był po obu stronach bramami wjazdowymi, ujętymi piętrowymi oficynami. Ten stan widzimy na zdjęciu.
W latach międzywojennych bramy te zlikwidowano, a przestrzeń po nich wypełniono, kształtując symetryczne ujęcie bryły dawnego pałacu, piętrowymi domami.
Za Atlas Architektury Dawnej Łodzi K. Stefański.
wydra73 2018-05-09
To był dobry stan i z fotografii wionie nie tylko urok budynku, lecz dawnych,malowniczych czasów.Prawie słychać turkot kół po bruku.