Budynek powstał ok. 1913 r. na działce gdzie w głębi była fabryka Samuela Czamańskiego, fabryka wyrobów jedwabniczych i pasmanteryjnych. Przypuszcza się, że autorem projektu był twórca berliński. Podczas I W. Św. gmach zajął Centralny Komitet MO, organu Głównego Komitetu Obywatelskiego, który administrował Łodzią wobec ewakuacji administracji carskiej.
W latach 1923-1938 gmach był siedzibą Banku Handlowo-Przemysłowego, który planował jego przebudowę (nie zrealizowaną). PO wojnie był siedzibą PAP, Łódzkiego Wydawnictwa Prasowego RSW "Prasa-Książka-Ruch". Przez wiele lat mieściły się tu redakcje łódzkich gazet "Głosu Robotniczego", " Dziennika Łódzkiego", "Expresu Ilustrowanego", "Karuzeli". Był tu łódzki oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich a także Klub Dziennikarza.
Opuszczony od lat, co jakiś czas ogłaszane są plany przebudowy, z których na razie nic nie wychodzi. Gmach jest solidny, może jakoś wytrzyma...
qwitek 2018-06-22
Kto mógł, korzystał nie inwestując w budynek. Po latach niszczenia potrzebuje kapitalnego remontu a na to trzeba wysupłać niemałe pieniądze. Może znajdzie się odpowiedni inwestor i zaryzykuje.
satsuma 2018-06-23
Myślę że jeszcze w dobrym stanie jest i wytrwa wiele lat, a może to wyremontują.
re....pobyt mój w Polanicy będzie do 1 lipca włącznie.