... zbudowany w 1909 r. przez łódzką firmę WENDE i KLAUS Atelier fuer Architecttur. wg projekt berlińskiego architekta Alfrea J. Balcke.
Ciekawe, że pałac stanął tak krótko po wydarzeniach Rewolucji 1905 roku, która w Łodzi trwała do1907 r. i była bardzo krwawa. Wobec żądań robotników wielcy fabrykanci, w tym Steinertowie, zastosowali lokaut. Oznaczało to zamknięcie fabryk i wyrzucenie na bruk robotników. Zrozpaczeni robotnicy przeszli do terroru. Represje, jakie spadły po tych wydarzeniach, doprowadziły do niezwykle krwawego zakończenia rewolucji w Łodzi.
Zakłady Steinertów szybko stanęły na nogi po tych dramatycznych wydarzeniach, co pozwoliło zrealizować inwestycję braci.
Niedawno pokazywałem ten pałac ze szczegółami, więc na tym zdjęciu poprzestanę.
Kto chce sobie przypomnieć, zapraszam: https://www.garnek.pl/wojci65/35599173/palac-steinertow-od-strony
qwitek 2020-12-17
Karol i Emil.
Karol i Emil w jednym stali domu,
Emil po lewej a Karol po prawej.
Karol spokojny nie wadził nikomu
a Emil najdziksze wymyślał swawole... ;o))
wydra73 2020-12-17
A ja zajrzałam na dawne, dokładnie pokazane- opisane i znalazłam czytelny napis, teraz niewyraźny, z poprzedniego zdjęcia: ANNO DOMINI 1909,SALUS INTRANTIBUS , co znaczy- roku pańskiego 1909, ZDROWIE WCHODZĄCYM
wojci65 2020-12-17
Re Qwitek: Zabawnie sparafrazowałeś znany wierszyk! Jednak nie do końca trafnie. Bracia budowali pałac razem, a jakby osobno - rachunki za projekt i budowę, wystawiane były na każdego z nich osobno. Natomiast w kierowaniu fabryką, niepodzielonym spadku po ojcu, współpracowali bardzo zgodnie!
fantazi 2020-12-18
Okazały budynek :)
Pozdrawiam i miłego, spokojnego przedświątecznego weekendu życzę :)