Trzypiętrowa kamienica frontowa została zbudowana przez Szmula Bornsteina, według projektu Gustawa Landau-Gutentegera z 1890 r.
Projekt pochodzi z początkowego okresu działalności G. L-G. w Łodzi, kiedy posługiwał się on w projektach formami historycznymi. Jak widać kamienica została pozbawiona wszelkich ozdób. Że takowe były, możemy się przekonać przyglądając się wnikliwie zdjęciu z okresu okupacji, oraz projektowi, co można zobaczyć tu: https://piotrkowska-nr.pl/Piotrkowska_120
Ciekawostka: W 1899 r. bracia Antoni i Władysław Krzemińscy otworzyli przy Piotrkowskiej 120, w lokalu dawnej restauracji Adolfa Fischera, pierwsze stałe kino na ziemiach polskich. Kino działało 3 miesiące, pod nazwą "Gabinet Iluzji".
W 1900 r. bracia Krzemińscy odwiedzili kilka innych miast (Częstochowa, Włocławek, Radom), organizując tam tymczasowe kinematografy.
Po powrocie do Łodzi, w listopadzie 1900 r., projekcje odbywały się już w innym miejscu, przy Piotrkowskiej 17.
Warto przypomnieć, że pierwszy pokaz filmowy braci Lumière ("Wyjście robotników z fabryki Lumière w Lyonie") odbył się 22 marca 1895 r. w Paryżu, a pierwszy pokaz publiczny miał miejsce 28 grudnia 1895, w paryskiej kawiarni Grand Café.
Powyższe Za portalem "dawna Piotrkowska".
Nawiązaniem do historii tego miejsca jest działalność hotelu Stop Klatka i fundacji z nim związanej.
Więcej: https://www.cinemahotel.pl/hotel/fundacja-stare-kino