Pierwotnym właścicielem posesji był tkacz przybyły z Czech, August Hentschel (Häntschel). Prowadził tu drobną działalność na trzech warsztatach tkackich. O jego ewentualnych związkach z Edwardem Häntschel, właścicielem działki i fabryki przy Piotrkowskiej 82, nic nie wiadomo.
Na początku lat 90-tych XIX w. nieruchomość przeszła w ręce Menahe Bławata i Hersza Lejby Muchnickiego, właścicieli fabryki przy ulicy Milscha 19 (dz. Kopernika 19).
Po wielu "przygodach" wspólnicy wystawili trzypiętrową kamienicę frontową, według projektu Gustawa Landau-Gutentegera z 1891 r.
Kamienica Bławata i Muchnickiego stanowi dobry przykład „łódzkiego budowania”. W trakcie budowy zawaliła się wewnętrzna ściana, a zaraz po oddaniu kamienicy zarysowała się cała główna fasada. Dom został podreperowany, a właściciele otrzymali wsparcie od Towarzystwa Kredytowego, w postaci pożyczki 35 tys. rubli. Do roku 1902 dom trzykrotnie płonął. W 1906 r., na skutek nie spłacanych rat, kamienica została wystawiona na licytację, ale właściciele zapłacili dług i otrzymali następną pożyczkę w wysokości 60.900 rubli. Pożary wybuchały dalej: w 1908, 1912 (dwukrotnie), 1916, 1917, 1918 i 1935. Licytacje odbywały się jeszcze kilka razy.
Taryfa domów z 1920 r. wymienia nadal Bławata i Muchnickiego jako właścicieli.
Tyle portal: dawna Piotrkowska
Najwyraźniej później kamienica przeszła w rzetelniejsze ręce, bo jakoś ją podremontowano i nieszczęścia się skończyły. Ostatnio po renowacji, prezentuje się całkiem nieźle.