W ślad za Anną Rynkowską, z pierwszych stron jej książki "Ulica Piotrkowska":
W pierwszych latach Łodzi przemysłowej, gdy całe życie miasta skupiało się na ulicy Piotrkowskiej, zaczynała się ona na północ od mostu na rzece Łódce, poniżej ulicy Podrzecznej, czyli tam gdzie dziś widzimy drzewa Parku Staromiejskiego. Nazwa "ulica Piotrkowska" pojawiła się po raz pierwszy w 1823 r. , gdy burmistrz Czarkowski wraz z budowniczym obwodowym Duringiem sprawdzali ulice Starego Miasta (było tam gdzie widać wieżę kościoła), tam gdzie dziś ulica Nowomiejska, umieścili pierwszy słup z napisem "ulica Piotrkowska". W 1928 r. pismo rządowe stwierdzało: "Ulica główna Piotrkowska przez osadę sukienniczą Łódź i osadę lniarsko-bawełnianą Łódka przechodzi".
Odcinek Piotrkowskiej od Rynku Nowego Miasta (Plac Wolności) do Zgierskiej otrzymał nazwę ulicy Nowomiejskiej dopiero we wrześniu 1863 r.
Po tym przydługim wstępie stwierdzam, że nieco naciągając, zestawienie Wszystkie odboje Piotrkowskiej, zamierzam rozciągnąć na krótki odcinek Nowomiejskiej.
No i jeszcze mam pytanie do czytających:
Jakie inne miasto, kojarzy się tak jednoznacznie ze swą ulicą pryncypalną, jak Łódź z Piotrkowską?
andaba 2021-06-05
Niezbyt kojarzę inna ulicę nierozerwalnie związana z konkretnym miastem - poza Piotrkowską, bo choć w Łodzi nigdy nie byłam, a nawet w okolicach, to jeszcze przed Twoimi zdjęciami wiedziałam, że to reprezentacyjna ulica Łodzi.
Nie wiem - Aleje Jerozolimskie lub Marszałkowska w Warszawie?
Długi Targ w Gdańsku (ale to raczej plac, place to co innego)?
W Krakowie nie kojarzę żadnej ulicy która by była sławniejsza niż inne, może Floriańska?
halka 2021-06-06
Myślę, że wiele miast ma takie główne ulice. Ponieważ mieszkałam w dawnym województwie kieleckim, pamiętam że w Kielcach taką ulicą była ulica Sienkiewicza.