krzyże pokutne (pojednania) to średniowieczne pamiątki zbrodni i zadośćuczynienia prawu ,również rodzinie zamordowanego.B.liczne w zach.Europie u nas na zachodzie kraju.Malownicze,tajemnicze , stanowią doskonały cel poszukiwań i radość z odnalezienia.
olga22 2014-05-19
Tak, znam te wędrownicze radości, dużo się trzeba nachodzić, W lecie wędrowałam tak do Maryjnej kapliczki wiedziałam ,że ma być na rozstajnych drogach w okolicach Redy, znalazłam foto zrobiłam i gdzies w Garnku jest.
kbas7 2014-05-21
...piękny tylko dlaczego Marty - czy ktoś odszyfrował napis? Czy te krzyże 'pokutne' to tak stoją przy drogach?- jak nasze kapliczki? Piekna tradycja warta wspomnienia -dziekuje.
wydra73 2014-05-22
Różnie stoją,czasem na poboczu poważnej szosy ,czasem w absolutnej głuszy.Marty ,ponieważ wg dość dobrze udokumentowanej historii w tym miejscu została zabita młoda dziewczyna ,Marta, mieszkająca z rodzicami w Karłowie ,wysłana w jakiejś sprawie do sąsiedniej wsi. Ten krzyż jest wyjątkowy bo wyrzeźbiony w skale,nie odrębny.Bardzo trudno do niego trafić pierwszy raz:jest w lesie usianym skałami ,ale jednak przy ścieżynce.Kilka lat temu krzyż Marty był bardzo modnym celem ,kto go jeszcze nie widział,pytał i szukał.Myślę,że napis ktoś przetłumaczył,w tej chwili nie wiem kto miałby tekst.
ewik57 2015-03-06
Tak sobie szperam...
Znalazłam krzyż Marty na stronie: ścieżką w bok.
Przytaczam in extenso:
Inskrypcja obwieszcza, że krzyż został wykonany przez kamieniarza z Ratna Górnego, ojca zabitej w tym miejscu dziewczyny. 15-letnia panna zginęła 19 marca 1628 roku. Legenda mówi, że zakopane zwłoki dziewczyny odnaleziono, gdy w miejscu jej pochowania wyrósł groch, którego ziarna miała w kieszeni swojego fartucha.