NA POPRAWĘ HUMORU.... :(
Czy czekolada rzeczywiście poprawia nasz nastrój?
Czekolada... Kilka kostek pysznego kakaowego przysmaku szybko nas relaksuje i sprawia nam przyjemność. Podobno od czekolady można się łatwo uzależnić. Ale czy rzeczywiście związki zawarte w czekoladzie mają takie działanie na nasz mózg, czy może jest to bardziej efekt placebo?
Wiele substancji zawartych w żywności podejrzewa się o wpływ na nastrój człowieka. Kakao będące składnikiem czekolady, jest źródłem kilku składników o działaniu potencjalnie psychoaktywnym. Są to:
Anandamidy poprawiają nasz nastrój
Anandamidy w organizmie ludzkim pełnią funkcję neuroprzekaźnika, który wydzielany jest podczas snu oraz relaksu. Ponadto, jego stężenie wzrasta w czasie uprawiania sportu oraz masażu, co skutkuje poprawą naszego nastroju.
Tyramina i fenyloetyloamina
Tyramina i fenyloetyloamina charakteryzują się one budową zbliżoną do amfetaminy. Fenyloetyloamina ma działanie antydepresyjne, powoduje poprawę nastroju i uczucie szczęścia. Ciekawostkę stanowi fakt, że wydzielana jest przez mózg człowieka zakochanego.
Teobromina i kofeina
Teobromina i kofeina stymulują ośrodkowy układ nerwowy. To one podejrzane są o wywoływanie uzależnienia od czekolady. Teobromina jest najważniejszym alkaloidem czekolady, który działa korzystnie na umysł. Kofeina występuje w czekoladzie w niewielkich ilościach i wykazano jej niewielki wpływ stymulujący na układ nerwowy.
Ponadto czekolada zawiera tryptofan, czyli aminokwas, który w mózgu przekształcany jest w serotoninę, substancję o działaniu hamującym na układ nerwowy. Zmniejsza to naszą podatność na stres, powoduje ukojenie i relaks.
Jednak zawartość powyższych składników (poza tryptofanem) w czekoladzie jest dość niska.
dodane na fotoforum: