Imbir na zdrówko

Imbir na zdrówko

Zimą imbir ma swoje pięć minut. W mig rozgrzewa przemarznięte ciało i pobudza zniechęcony do życia umysł.

Jest chyba najdłużej stosowaną rośliną w medycynie naturalnej. Jego korzeń ma wiele dobroczynnych składników, które wspomagają działanie systemu odpornościowego organizmu, pomagają na schorzenia przewodu pokarmowego zapobiegają mdłościom i skutecznie wspierają kurację podczas przeziębienia. Wraz z postępem w medycynie naukowcy znajdują dla niego coraz to nowe zastosowania, na przykład w kosmetykach czy przemyśle perfumeryjnym. Ponieważ posiada charakterystyczny, ostry smak – doskonale sprawdza się również w kuchni, jako przyprawa.

Słynny afrodyzjak
Imbir to korzeń rośliny z gatunku Zingiber. Ta łacińska nazwa wywodzi się z sanskrytu, w którym wyrażenie sigabera oznacza „róg”. Rzeczywiście, patrząc na imbir to skojarzenie jest zasadne. Ale wbrew etymologii imbir nie pochodzi z Indii, a raczej z którejś wysp na Pacyfiku. Wiemy, że cieszył się uznaniem w starożytnych Chinach, gdzie w zielniku stworzonym na użytek cesarza, został włączony do grona 120 roślin o „znaczeniu ministerialnym”, łagodzących objawy ciężkich chorób.

To Chińczycy włączyli też imbir do arsenału kulinarnych afrodyzjaków. Zaliczali go do roślin z kręgu żywiołu ognia, dających moc i doprawiali nim zarówno przystawki, jak i dania główne. Ten trop, by imbir traktować jako afrodyzjak, przejęli Europejczycy. Kucharze kochanki Ludwika XV, Madame du Barry przygotowywali miksturę z kurzych białek i korzenia imbiru, która miała pobudzać królewskie żądze. Od dawna wiedziano bowiem, że ekstrakt z imbiru rozszerza naczynia krwionośne, a więc poprawia ukrwienie narządów płciowych i ułatwia wzwód.

Lecznicze właściwości
Imbir w sprzedaży występuje w postaci surowego kłącza lub w wersji mielonej. Każda z tych form różni się działaniem na organizm.

Świeży imbir ma większe stężenie dobroczynnych substancji: witamin B1, B2, C, soli mineralnych, wapnia, fosforu, żelaza, potasu oraz olejków eterycznych. Cenne jest zwłaszcza działanie tych ostatnich: ułatwiają trawienie, pobudzają wydzielanie enzymów żołądkowych, łagodzą wzdęcia i mdłości. Dowiedziono, że imbir jest nie mniej skuteczny niż syntetyczne leki przeciwwymiotne, a nie ma przy tym ich działań ubocznych – nie działa bowiem na centralny układ nerwowy, a jedynie w przewodzie pokarmowym.

Niektórzy polecają imbir jako lek na mdłości towarzyszące pierwszym miesiącom ciąży. Mimo że cztery kontrolowane, podwójnie ślepe i randomizowane badania kliniczne, wykonane w Danii, Australii, Kanadzie i Tajlandii, gdzie stosowano imbir w dawce dziennej 1 g, przez czas od 4 dni do 3 tygodni, dawały dobry skutek i nie przynosiły działań niepożądanych – to większość lekarzy zaleca w czasie ciąży umiar w spożywaniu tego kłącza. Imbir bowiem, podobnie jak inne ostre przyprawy, wykazuje działanie hamujące proces krzepnięcia krwi, a więc zmniejszenie ryzyka powstawania skrzeplin w naczyniach, ale i może powodować krwotoki.

Z kolei olejki eteryczne zawarte w imbirze wykazują udowodnione naukowo właściwości przeciwzapalne. I to dzięki nim imbir jest składnikiem suplementów diety wspomagającym leczenie chorób reumatycznych.

styna48

styna48 2013-04-03

Czyli korzystajmy z imbiru rozsądnie ..Ten na zdjęciu ma ciekawy kształt....

ninka54

ninka54 2013-04-03

super i ładny i smaczny-pozdrawiam

renisii

renisii 2013-04-03

Życzę przytulnego wieczoru...dobranoc:))

adamowa

adamowa 2013-04-03

Udalo Ci sie znalezc przesliczne klacze ... i jak ozdobnie wyglada ... czasem tylko dodawalam kawaleczek do herbaty jak bylo bardzo zimno ...wspaniale go opisalas ... Pozdrawiam Mario serdecznie ...

dana02

dana02 2013-04-03

Spory okaz...
Dobry wieczór!
Dzień dobiega końca ale opady deszczu na zmianę ze śniegiem trwają nadal...
Miłego wieczoru, spokojnej nocy z kolorowymi snami, a jutro radosnego przebudzenia życzę:)

pruslu1

pruslu1 2013-04-03

Gdy słońce za horyzont dawno już się schowało
... zajrzałam do Ciebie, by powiedzieć Dobranoc... :))
Moc wieczornych pozdrowień przesyłam Tobie – Ja
DOBRANOC !!!

http://id.joe.pl/sub_images/pictures/de61e3f67f76f2bf06afbe7a1defb4f2_th2.gif

mery50

mery50 2013-04-03

Witaj Mario!
Ciekawie napisałaś.
Samych dobrych chwil, miłego wieczoru.
Pozdrawiam najcieplej:)

tenia57

tenia57 2013-04-04

Zdrowy i piękny ma wygląd...miłego dnia Marysiu:)

jerry61

jerry61 2013-04-04

Używamy!!Jest ok ale kupujemy kandyzowany.dobrze robi na przeziębione gardło!!

eewaa55

eewaa55 2013-04-04

ładna rzeźba:))
Udanego poranka i całego dnia...pozdrawiam cieplutko..҉

extensa

extensa 2013-04-04

Witaj Marysiu! To jest to czego mi dziś trzeba... coś mnie dopadło!!! pozdrawiam serdecznie:)

solo53

solo53 2013-04-04

Piękny imbirowy bukiet....spokojnej nocki życzę:)

teska2

teska2 2013-04-06

Zdrowy i wspaniale pachnie.

zuza99

zuza99 2013-04-14

Bardzo lubie harbatke z imbiru z miodem ,smaczna i zdrowa.Pozdrawiam

(komentarze wyłączone)