BIAŁYSTOK

BIAŁYSTOK

przyjechał do Białegostoku Eugeniusz Becker. Począwszy od 1883 roku skupował działki położone między ulicami Prudską (dzisiejszą Świętojańską) a Brzeską i wznosił na n

W 1895 roku został zatwierdzony statut Towarzystwa Białostockiej Manufaktury „E. Becker i s-ka”, do którego należała zaczynająca działalność Fabryka Jedwabnych Pluszów.

W latach 1902-1905 oprócz dalszych budynków fabrycznych wybudowany został pałacyk przeznaczony na siedzibę zarządu towarzystwa. Jego dwuczęściową bryłę, nawiązującą architektonicznie do renesansu francuskiego, modnego wówczas w Polsce od ćwierćwiecza, wzniesiono przy ul. Świętojańskiej.

I wojnę światową pałacyk i cały kompleks fabryczny przetrwał w dobrym stanie. Podczas okupacji sowieckiej fabryka pracowała, nosząc nazwę „Państwowej Fabryki Pluszu BSSR”, później była fabryką niemiecką („Pluschfabrik Werk nr 31 – Bialystok”). Pod koniec wojny, w lipcu 1944 roku, Niemcy wysadzili w powietrze prawie wszystkie zabudowania fabryczne, pozostawiając w spokoju pałacyk.

Po zakończeniu wojny Towarzystwo Białostockiej Manufaktury „E. Becker i s-ka” zmieniła się w Państwowe Zakłady Przemysłu Jedwabniczo-Galanteryjnego, a od 1950 roku - Białostocką Fabrykę Pluszu. W 1975 roku pojawiła się nowa nazwa - Fabryka Wyrobów Runowych „Biruna” – i utrzymała się aż po dzień dzisiejszy. Przez cały ten okres pałacyk zajmowała dyrekcja fabryki, więc siłą rzeczy jego pokoje mają charakter pomieszczeń biurowych.

dodane na fotoforum:

abi11

abi11 2009-09-02

Pałac Krusensternów, później Rüdigerów i Lubomirskich, zbudowany przez barona Aleksandra Krusensterna w połowie XIX w. Budynek jest w stylu neoklasycystycznym. W czasie II wojny światowej była tam białostocka siedziba gauleitera Prus Ericha Kocha. Pałacyk został spalony w 1944 r. Odbudowano go w latach 1956-1957. Pałac znajduje się w dzielnicy Dojlidy i otoczony jest XIX-wiecznym parkiem. Obecnie mieści się tu Wyższa Szkoła Administracji Publicznej.

dodaj komentarz

kolejne >