miejscowość:Częstochowa

miejscowość:Częstochowa

Park Miniatur Sakralnych „Złota Góra”
✍..Nad grobem(ㇹ⊎☧), w którym złożono ciało Chrystusa(☧) i który był świadkiem cudu zmartwychwstania w 384 r. wybudowano świątynię(✞). Została dwukrotnie zniszczona: za panowaniem Persów i Arabów i dopiero krzyżowcy(ตื☩) w XII w. podjęli się trudu jej odbudowy. W tej świątyni(✞) Baldwin z Boulogne został koronowany na pierwszego króla Jerozolimy. Grób Jezusa(ㇹ⊎☧) , który dziś możemy oglądać znajduje się w centralnej części świątyni(✞) pod monumentalną kopułą.⚑..Świątynia Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

kraj:Izrael
architekt: nieznany
z Częstochowy do Betlejem jest 3500 km.

✍..Pierwszą świątynię(✞) upamiętniającą śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa zaczęto wznosić w Jerozolimie w 335 r. na polecenie cesarza Konstantyna Wielkiego nadając bryle kościoła cechy architektury bizantyjskiej.
Budowę ukończono pół wieku później,wieńcząc sanktuarium(✥) kopułą,zwaną Kopułą Zmartwychwstania. Budowlę na przestrzeni wieków kilkakrotnie niszczono. W XI wieku odbudowano,jednak była dużo mniejsza od oryginalnej. Dopiero w 1149 roku, w 50-tą rocznicę zdobycia Jerozolimy przez krzyżowców(ตื☩) rozpoczęto odbudowę sanktuarium(✥) nadając jej romański charakter.
Grób Chrystusa znajduje się dokładnie pod kopułą ,w centralnej części obiektu.
Aby wybudować kaplicę(♁) Grobu Pańskiego skuto skałę,w której mieści się grób Jezusa,pozostawiając tylko ściany.
W XIX wieku odrestaurowano kaplicę ,powstała również nowa kopuła.
Świątynią(✞) współgospodarzą duchowni prawosławni,ormiańscy,katoliccy,koptyjscy a także etiopscy...>>>

dodane na fotoforum: