Dzisiejszy wygląd ul. Tymienieckiego

Dzisiejszy wygląd ul. Tymienieckiego

Pierwotnie ulica rozpoczynająca się od grobli Księżego Młyna i biegnąca aż do Piotrkowskiej, a będąca kręgosłupem Posiadeł Wodno-Fabrycznych, nazywała się Przędzalniana. Już jednak w 1837 r. występuje na planie jako ulica Emilii, ponoć na pamiątkę żony ówczesnego burmistrza Łodzi Traegera, choć nazywano ją też ul. św. Emilii (może dla zmyłki, tak jak to było z ul Andrzeja).
Ta nazwa utrzymała się prawie sto lat, aż do 1935 r. , kiedy nadano jej imię księdza Tymienieckiego na cześć pierwszego biskupa diecezji łódzkiej. W czasie wojny była nazwana Nibelungen Strasse (tyz piknie!), by po wojnie wrócić na 6 lat do imienia biskupa. Od 1951 roku miała bardzo dużo patronów, a właściwie patronek, bo nadano jej nazwę 8 Marca. W 1990 roku wróciła stara \\\\\\\"biskupia\\\\\\\" nazwa.
Nie potrafię nie zamieścić tu uwagi od siebie: Wszystkie nazwy tej ulicy wydają mi się bardzo sympatyczne, nie wyłączając tej okupacyjnej, jak sądzicie?

Ten pierwszy budynek z lewej to pierwszy budynek na wynajem zbudowany przez Fesslera. Następnie jest wylot ulicy Sienkiewicza, która na następnym planie będzie Boczną. Dalej widzimy dwa ceglane domy robotnicze, to już Scheiblerowskie. Z prawej niewidoczny budynek Bielnika Kopischa.

styna48

styna48 2016-06-26

Co do nazw ulic zgadzam się z Tobą a budynek ciekawy widać nadal zamieszkały, zwłaszcza na piętrze - anteny satelitarne.

marek45

marek45 2016-06-26

Szkoda że ta ulica już się nie nazywa św. Emilii , no cóż każda nowa władza zmienia nazwy ulic :)
Podobają mi się domu przy tej ulicy :)

nemo60

nemo60 2016-06-26

I teraz te domy żyją :) .

satsuma

satsuma 2016-06-27

No niezbyt ciekawie wygląda :((
Pokazujesz takie cacka że byle co mnie nie zachwyca ale historię ma :)

dodaj komentarz

kolejne >