Nowy rok zaczynamy opisem lampy N 128. Lampa ta jest 14 i zarazem ostatnią prezentowaną tu lampą produkcji VEB Elgawa Plauen z dawnej NRD. Lampy te dostępne były na rynku polskim i razem z innymi wyrobami fotochemicznymi przemysłu NRD miały ogromny wpływ na rozwój polskiej fotografii nie tylko amatorskiej. W tym samym czasie na naszym rynku były dostępne produkty rosyjskiego (ZSSR) przemysłu ale wyroby niemieckie miały (nie zawsze zasłużenie) zdecydowanie większą renomę.
Lampa N 128 jest następcą opisywanej lampy SL 3 i to ze względu na rozwiązania techniczne jak i oficjalnie podaną w instrukcjach obsługi obu lamp możliwość z korzystania z zasilacza bateryjnego BZG 1 a przy okazji załączam skan strony tytuowej instrukcji tego zasilacza.
Jest to lampa błyskowa o zasilaniu wyłącznie sieciowym pomyślana jako lampa tania, popularna do użytku amatorskiego zdecydowanie mocniejsza od SL 3 i liczba przewodnia wynosi 28 dla filmu 20 DIN w porównaniu do 22 lampy SL. Inne dane to :kąt oświetlenia 55º w poziomie i 45º w pionie, czas trwania błysku ca 1/800 sek, temperatura barwowa 5500º K,czas ładowania 5 sek. Wyzwalanie błysku ręcznym przyciskiem umieszczonym z tyłu lampy a z aparatem poprzez środkowy kontakt w stopce lampy a z większością aparatów przez przejściową kostkę z kablem synchronizacyjnym. Wymiary to 86x84x48 mm a waga ca 280g.
Lampa nie jest wyposażona we wskaźnik gotowości do błysku. Po odłączeniu lampy od sieci kondensator utrzymuje ładunek przez ok.30 sek i w tym czasie uzyskujemy błysk o pełnej energii.
Na górze lampy znajduje się kalkulator do ustalania przysłony w zależności od odległości fotografowanego obiektu a także od czułości załadowanego filmu.
Zgodnie z instrukcją kondensator lampy wymaga okresowego formowania w związku z tym lampę należy włączać do sieci raz w miesiącu na okres 15 minut. Dobrze jest to formowanie przeprowadzać przed każdą sesją zdjęciową
Lampa produkowana była w drugiej połowie lat 80tych, mam dwie instrukcje obsługi z datą produkcji marzec i sierpień 1988, załączam też stosowną kartę gwarancyjną z warszawskiego sklepu Foto-Optyki.
Jak zwykle zapraszam na strony
http://www.polskie-aparaty-fotograficzne.pl oraz
http://www.fotomuzeum.pl/index.php/pl/